Pe strada Crinului, din asfaltul lui Ghiţă au crescut buruienile!
Strada cu pricina nu este o arteră de primă mână în Oraşul Regal. Poate tocmai din această cauză, asfaltarea executată prin octombrie anul trecut pe acel crâmpei de ulicioară cu pretenţii a fost amânată de la an la an, până când s-a milostivit cuviosul Ioan, directorul de la SPGC, să-i scoată din noroaie şi pe cetăţenii din zonă. Minunea s-a înfăptuit, dar n-a fost lipsită de piedici, de parcă un duh rău ar fi vegheat neadormit ca să nu fie bine. Mulţumirea riveranilor a dat acum în scârbă, când s-au trezit că prin asfaltul turnat cu înalt profesionalism de oamenii lui Ghiţă au apărut nişte corpuri străine, de un verde ţipător, cărora popular li se spune buruieni. Unii ar putea replica, susţinând că, de fapt ar fi vorba despre dragavei (cum se numeşte ştevia dincolo de Olt), alţii că ar fi ceva leurdă (usturoi sălbatic) ori, pur şi simplu, asfalt ecologic. Dar să vezi lucrul dracului în casa popii: nu numai că prin stratul subţire de asfalt se iţesc şi nişte rădăcini vechi, care încă nu s-au revitalizat cu ceva clorofilă, dar din loc în loc s-a mai şi umflat covorul turnat parcă la mişto. Că vor fi vinovate alte rădăcini ce-şi umflă muşchii pe dedesubt, furnicile - despre care se spune că n-ar dormi vreodată - ceva soboli, dihori ori alte dihănii, este greu de spus. Riveranii sunt însă revoltaţi de bătaia de joc pe bani publici comisă pe strada lor, considerând că sunt trataţi ca nişte cetăţeni second-hand.
Ceea ce probabil unii nu ştiu şi alţii au uitat este faptul că acest mod de lucru nu este nou, ci este practică la Ghiţă. Ziarul nostru l-a semnalat încă din urmă cu vreun deceniu, după ce se asfaltase trotuarul care duce la Cimitirul Eroilor. Şi acolo ieşeau buruienile din asfalt, dar covorul nu se umflase ca pe strada Crinului, unde dă impresia că o pisică ar fi vrut să-şi ascundă mizeriile. Din păcate, conducerea administraţiei municipale n-a luat vreo măsură în toţi aceşti ani şi ceea ce părea o curiozitate s-a transformat în cutumă, căci astfel de situaţii se pot găsi în mai multe locuri din Curtea de Argeş. Directorul Ioan Ghiţă, politicianul rătăcitor exclus din legislativul municipal pe motiv de incompatibilitate, a fost păstrat ca bun de patrimoniu după ce a migrat de la PNL la PSD. Ca să-şi păstreze postul, nu din cine ştie ce convingeri doctrinare de care-l doare fix prin părţile moi! Spre finalul anului trecut era lăudat de către primarul Constantin Panţurescu mai abitir decât de predecesorul Nini Diaconu, pentru modul exemplar în care se achitase de sarcinile de serviciu şi pentru faptul că reuşise să toarne vreo 6.300 tone de covor asfaltic pe străzile urbei Basarabilor. Care n-a mai ajuns şi pe Crinului, unde grosimea este ceva peste a pânzei de păianjen... Cu siguranţă că numitul a fost şi rămâne unul dintre oamenii dragi administraţiei. Şi pentru că mâine este şedinţă de legislativ, aşteptăm ca măcar unul dintre consilierii din opoziţie să-şi ia inima în dinţi şi să propună instituirea titlului de "Erou al muncii panţuriste", cu acordarea către onorabilul şi mult merituosul Ioan Ghiţă a Ordinului "Dragaveiul mumos" în grad de cavaler al volburei!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
