Dr. Chefani "a pierdut trenul"...
Consilierul local liberal Jean Chefani a fost la şedinţa de la sfârşitul lunii aprilie unul dintre cei mai cuminţi dintre ocupanţii fotoliilor de la masa aleşilor. În sala destul de populată faţă de alte ocazii s-a comentat că dădea impresia că s-ar fi molipsit de la majoritatea pesedistă remarcată în acest mandat prin zgârcenia luării de poziţie sau a avansării unor propuneri. Iar faptul că a votat disciplinat cu grupul său întărea impresiile celor ce se mirau de lipsa dumnealui de combativitate, manifestată destul de insistent în lunile care au urmat după votarea bugetului municipal pe anul în curs. Dr. Chefani a dat semne de ieşire din transa autoindusă fix la punctul "Diverse", când a cerut cuvântul pentru a semnala o chestiune pe care o considera de importanţă capitală. Numai că a fost refuzat, deoarece înscrierile la cuvânt pentru acest punct se fac - de obicei - la începutul şedinţei, atunci când îşi anunţaseră intervenţiile consilierii locali Viorel Popescu, Mădălin Marinescu şi Bogdan Alexandru Dabija. "Treaba dvs., dar aveam ceva important de semnalat!", a protestat destul de neconvingător dr. Jean Chefani când a aflat că pierduse trenul şi trebuia să aştepte până la şedinţa din luna mai. Iar fatalismul cu care s-a împăcat cu situaţia putea fi asociat cu înţelepciunea filozofică pe care a căpătat-o prin experienţele repetate trăite de-a lungul anilor. Acestea - foarte probabil - i-au dovedit că la noi o problemă nu-şi găseşte rezolvarea nici de azi pe mâine, dar nici într-o lună de zile...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
