A dat viceprimarul Jubleanu cu bâta-n baltă?... - "De ce să nu facem noi acolo un loc de joacă frumos pentru bătrâni, cu piste pentru role şi alte dotări?..."
Aceasta a fost replica retorică dată de către viceprimarul Oraşului Regal Curtea de Argeş celor care se opuneau unui proiect de alocare a sumei de 520.000 lei pentru amenajarea unui loc de joacă pentru copii modern dotat, pe platoul din faţa Sălii de Sport Municipale. Gabriel Jubleanu şi-a ieşit din fire pentru că opoziţia reprezentată de Ion Şerban, Ionel Păunescu, Mădălin Marinescu şi Cristian Mitrofan ar fi dorit să se dea sumei respective alte destinaţii prin care considerau că s-ar fi eficientizat cheltuielile, astfel încât să fie "mai bine pentru mai mulţi" - lozinca electorală atât de dragă social-democraţilor la un moment dat. Şerban insista ca banii să fie folosiţi la reabilitarea reţelelor de apă, Ionel Păunescu remarca faptul că nu s-au alocat sume pentru repararea măcar a împrejmuirilor de la şcoli, fiind imediat susţinut de către directorul de la "Mircea cel Bătrân", Gheorghe Molea, şi cerea corectura necesară, în timp ce managerul de la C.C.A., Cristian Mitrofan, pleda pentru reabilitarea locului de joacă şi a parcării împreună cu vecinătăţile instituţiei pe care o conduce. Argumentele sale ţineau de faptul că locul de joacă pentru copii de acolo este cel mai frecventat din municipiu şi că este departe de ceea ce ar trebui să fie un astfel de obiectiv situat pe artera rutieră centrală. Nu în ultimul rând, a insistat pe multitudinea evenimentelor organizate la C.C.A., la care participă personalităţi ale vieţii culturale de nivel naţional, care rămân dezamăgite de imaginea deplorabilă a împrejurimilor şi de lipsa de spaţii de parcare.
S-a mai pomenit, de asemenea, şi despre necesitatea investirii unor sume în amenajarea şi dotarea Parcului Fântâna lui Manole. Mădălin Marinescu a concluzionat sec că este de-a dreptul sfidător să se investească o astfel de sumă pentru obiectivul de la Sala de Sport Municipală. Tonalitatea sugera că ar exista unele interese cunoscute iniţiaţilor, dar nu tuturor participanţilor la şedinţă, mai mulţi decât cu alte ocazii.
Viceprimarul Jubleanu a pledat, la rându-i, pentru proiectul iniţial, considerând că nu era bine să se fracţioneze un proiect pentru care existau planuri clare. Dumnealui a fost susţinut cu tărie de colega Loredana Stancu, care - ca tânără mamă, care este - a susţinut ideea locului de joacă, dar pentru copii, căci n-are apetenţe pentru gerontologie şi i-a reproşat dur lui Şerban: "M-am săturat să vă tot aud susţinând problema cu reţelele de apă! Sunteţi consilier local de ani şi ani de zile şi, vă întreb, de ce n-aţi rezolvat problema asta până acum?... Ce, copiii noştri n-au dreptul să se joace în locuri decente?..."
Concluzia s-a tras la vot, unde viceprimarul Jubleanu care deşi a gafat cu acele locuri de joacă pentru bătrâni, a avut câştig de cauză deoarece puterea locală, PSD+ALDE şi prietenii, s-a impus încă o dată. Şerban a ales să rămână singurul opozant, rebel lipsit de interesele altora. Asta dacă nu cumva cel puţin o parte dintre votanţi n-a dat cumva în mintea copiilor, după cum s-au manifestat unii chiar în şedinţa din 27 aprilie...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
