Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 05:47

Primarul Barbu i-a mustrat pe aleşii locali care au absentat de la hramul Bisericii Borovineşti

În şedinţa legislativului local de la Valea Iaşului, desfăşurată în data de 27 aprilie, şeful administraţiei publice locale le-a atras atenţia consilierilor locali asupra obligaţiei morale pe care o au faţă de votanţii ce i-au trimis să administreze treburile comunităţii. În fapt, făcea referire la absenţa multora de la sărbătorirea hramului bisericii din satul Borovineşti în ziua prăznuirii creştin-ortodoxe a Sf. Gheorghe, în urmă cu patru zile. Cei care onoraseră cu prezenţa evenimentul fuseseră primarul Nicolae Barbu, viceprimarul Cristian Enescu, consilierii locali Emil Gorunescu, Gheorghe Sorescu şi Oliver Bucur, alături de angajaţi ai administraţiei publice locale precum ing, Elena Oancea, şeful SVSU, Sorinel Calea, şefa de la Asistenţa Socială, Melania Vasile sau casierul Niculaie Sandu. Ceilalţi 7 consilieri locali au absentat din motive cunoscute numai de dumnealor. 

"Majoritatea oamenilor sunt foarte ataşaţi de biserică şi de parohul Marian Anghelina, situaţie care se regăseşte prin toate satele comunei. Unii dintre ei, mai ales cei mai vârstnici, care sunt şi cei mai disciplinaţi dintre alegătorii noştri cărora la fiecare patru ani le cerem voturile, participă cu sfinţenie la aceste evenimente considerate sărbători ale satului. Mulţi mi-au mărturisit dezamăgirea de a nu fi văzut în mijlocul lor, la hram, pe cei pe care i-au votat acum doi ani. Scuza că n-aţi fost invitaţi special nu ţine, domnilor! Personal consider că moral ar fi ca fiecare să ne facem timp să onorăm cu prezenţa astfel de evenimente", a spus primarul comunei, care a precizat că la Valea Iaşului există 7 parohii, pe care an de an administraţia publică locală a căutat să le sprijine cu sume de bani pentru realizarea unor obiective necesare, fie că a fost vorba despre reabilitări sau construcţii, fie de clădirea unor capele mortuare impuse de cerinţele europene. 

Majoritatea celor mustraţi au coborât capetele, semn că-şi însuşiseră critica, dar au fost şi manifestări contradictorii, de genul celor adoptate de către consilierii Vasile Gheorghiu şi Vasile Ungureanu. Primul a susţinut că nu prin prezenţa la hram şi agapă se manifestă respectul faţă de enoriaşi, ci prin modul în care le sunt apărate interesele în legislativ, iar cel de-al doilea a sugerat că mai sunt şi oameni care "nu se prăpădesc după colivă" sau nu sunt amatori de pomeni. Una peste alta însă, s-ar părea că atenţionarea primarului i-a pus pe gânduri pe unii dintre aleşii locali. Rămâne de văzut dacă se vor mai înregistra absenţe şi la Ziua Comunei, programată să se desfăşoare anul acesta la Valea Iaşului, în data de 27 mai.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It