"Campionii Bucuriei", la Corbi
Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului organizează în lunile mai şi iunie din acest an crosul "Campionii Bucuriei". În prezenţa şi cu binecuvântarea ÎPS Calinic, evenimentul sportiv argeşean a fost găzduit joi de parohia Alexandria din comuna Corbi - Protopopiatul Curtea de Argeş. Cu mare bucurie, Chiriarhul Eparhiei a dat startul celor peste 420 de elevi din clasele V-VIII care au venit de la 16 şcoli argeşene. Repartizaţi pe grupe de vârstă, participanţii au alergat pe o distanţă de 500 metri de la biserica parohială cu hramul "Naşterea Maicii Domnului" până la Mănăstirea Rupestră Corbii de Piatră. Câştigătorii acestei ediţii, pe grupe de vârstă (clasele V-VI şi VII-VIII), băieţi/fete, au fost următorii:
Locul I: Eduard Ionuţ Cîrjaliu, Valentin Cosmin State/Alexia Gabriela Simion, Maria Miruna Popescu.
Locul II: George Adrian Stancu, Nicolae Adelin Apostu/Lavinia Teodora Copae, Georgiana Stăncescu.
Locul III: Răzvan Prodea, Mihai Alexandru Necula/Raluca Iordache, Lavinia Bîrcoci.
Evenimentul sportiv a fost organizat prin implicarea directă a părintelui protosinghel consilier Caliopie Cristian Ichim, coordonatorul Proiectului eparhial "Campionii Bucuriei". Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului a oferit joi câştigătorilor medalii, diplome şi premii în bani. De asemenea, fiecare participant a primit gratuit un tricou inscripţionat cu sigla Eparhiei. Câştigătorii crosurilor din toate protoieriile eparhiei se vor întrece în competiţia finală, care se va organiza în Parcul Lunca Argeşului din municipiul Piteşti în ziua de 5 iunie a acestui an.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
