Harta României Mari, adăpostită de şcoala din Bîrseştii de Jos
Primarul Doru Dumitru Slătineanu şi cadrele didactice de la şcoala gimnazială din acest sat al comunei Tigveni se mândresc cu o hartă-document aflată în patrimoniul unităţii. Este vorba despre o hartă care a fost editată în anul 1923, deci în urmă cu 95 ani, pe care sunt trasate hotarele României Mari. Dotarea de uz şcolar este plasată pe peretele unei clase şi este evident faptul că a avut destul de suferit din partea vremii ce n-a ezitat să-şi sape adânc pe obrazul ei semnele vârstei. Apoi, este de bănuit că în perioada comunistă, mai ales atunci când pe teritoriul ţării noastre existau trupe ale Armatei Roşii bolşevice, harta a fost pusă la păstrare prin cine ştie ce ascunzişuri, deoarece stalinişilor le pica greu la stomac adevărul istoric. A afişa o hartă cu teritoriile smulse samavolnic Regatului României în iunie 1940, prin ultimatumul sovietic dictat de Stalin în baza înţelegerii cu Hitler (paktul Ribbentrop-Molotov, semnat în 23 august 1939), putea fi socotit ca act de sfidare şi chiar de trădare, cu riscul dispariţiei definitive a îndrăzneţului prin gulagurile siberiene ori prin lagărele de exterminare cu care slugile "ţarului roşu" ne umpluseră ţara.
La vreme potrivită, această hartă a revenit unde-i era locul şi menirea - într-o clasă de şcoală! Impresionantă este imaginea blazonului Casei Regale şi inscripţia prin care este legitimată: "Harta fizică şi politică a României 1923, al nouălea an de domnie a Majestăţii Sale Regelui Ferdinand I, întocmită pentru uzul şcoalelor din Ordinul Ministerului Instrucţiunii Publice". În mod evident, acest document istoric - la urma urmei - are nevoie urgentă de un tratament specializat de întinerire şi conservare. Primarul Slătineanu ne-a asigurat că a purtat mai multe discuţii cu specialişti din domeniu şi că se caută cea mai bună şi mai eficientă soluţie pentru rezolvarea acestei probleme ce ţine de istoria locurilor, dar şi de cea a ţării.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
