Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 05:47

După primirea avizului de la ANRE, centrala fotovoltaică de la Valea Iaşului poate intra pe producţia de energie electrică

Anunţul a fost făcut de către primarul Nicolae Barbu în şedinţa de legislativ de la finalul lunii aprilie, ca răspuns la o solicitare a consilierulor locali, care voiau să ştie în ce stadiu se mai afla investiţia în care s-au pus atâtea speranţe pentru diminuarea costurilor energiei electrice consumate în instituţiile publice din comună. "După cum ştiţi, este o noutate la nivel naţional şi noi suntem printre comunele care pot fi numărate pe degete din totalul de 2.861 de pe teritoriul României, şi dacă nu mă înşel sunt numai vreo 10 care au dus la bun sfârşit un asemenea proiect novator din fonduri proprii. În Argeş funcţionează de vreo 3 ani, cu oarecari probleme, una la Merişani şi chiar am stabilit cu primarul Luigi Ionescu să-i fac o vizită, ca să mă lămuresc de ce natură sunt acele probleme, pentru a încerca să le evităm la noi. Recepţia finală a centralei noastre de pe Dealul Nuculeţ s-a făcut - după cum ştiţi - în data de 20 februarie 2018, la cererea constructorului. Punerea în funcţiune nu se putea face fără contract cu o firmă specializată, care să asigure mentenanţa, aşa cum stabileşte legea. Acum avem astfel de contract. Următorul pas l-am făcut cu CEZ pentru un analizor calitate curent, care ne-a costat 274.000 lei şi tot atât pentru punctul de conexiune la reţeaua naţională de energie. Cu această firmă avem şi un contract special legal care-i dă drept de superficie. Avem şi camere de supraveghere care înregistrează ce se întâmplă acolo şi încă de la sfârşitul lunii februarie, după recepţia finală, am depus la ANRE documentaţia pentru a ne da certificat de producător de energie verde. Ni s-au cerut clarificări, le-am transmis în termen şi aşteptăm ultimul aviz pentru a trece pe producţie. În mod normal, acesta ar trebui să vină după 35-40 zile de la transmiterea clarificărilor, deci, după 1 mai avem speranţe că ne vom înscrie în rândul producătorilor de energie electrică şi vom diminua astfel costurile consumurilor proprii cam la jumătate", a spus primarul Barbu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It