Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 05:47

Investiţie de 555.000 lei pentru reabilitarea şcolii din Bîrseştii de Jos

Administraţia publică locală pregăteşte scoaterea la licitaţie pe SEAP a lucrărilor de reabilitare a clădirii şcolii cu clasele I-IV din acest sat. "Imobilul a fost construit prin 1910, înainte de izbucnirea Primului Război Mondial. La vremea respectivă, localul oferit elevilor localnici era unul modern şi destul de bine dotat, în comparaţie cu altele. Acum se impunea reabilitarea şi conservarea sa, pentru că ar fi păcat să se piardă. Clădirea a mai făcut obiectul unor tratamente de acest gen, dar cu ani în urmă şi nu putea fi lăsată de izbelişte, cu atât mai mult cu cât - pe de o parte -  este una de patrimoniu şi, pe de alta, este funcţională. Acum câţiva ani buni am reabilitat şi dotat localul nou care adăposteşte şcoala gimnazială cu clasele V-VIII, pe baza unei finanţări obţinute de la Banca Mondială, care a inclus şi dotări moderne, inclusiv centrală termică. Pe baza experienţei acumulate, am întocmit documentaţia necesară pentru şcoala veche şi am obţinut o finanţare de 5,55 miliarde lei vechi pe O.G. nr. 28 pentru acest obiectiv. Comuna noastră este una dintre cele care nu duc lipsă de copii ce obţin ani de ani rezultate notabile la învăţătură. Considerăm că şi cei din Bîrseştii de Jos merită să înveţe în săli de clasă care oferă toate facilităţile pentru desfăşurarea unui proces instructiv-educativ modern, de calitate", ne-a declarat primarul Doru Dumitru Slătineanu, care la pregătirea de bază este profesor şi nu şi-a uitat prima dragoste în ceea ce priveşte meseria practicată.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It