Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 05:42

"La Curtea de Argeş nu este sprijinit mediul de afaceri!"

Concluzia i-a aparţinut consilierului local Ion Şerban, care a propus în ultima şedinţă de legislativ scăderea cu 0,1% a taxei pe clădirile aflate în proprietatea sau deţinute de persoanele juridice (firme). În proiectul de hotărâre se prevedea ca aceasta să fie calculată pentru anul 2019 prin aplicarea unei cote de 1,1%. Contrapropunerea lui Şerban a fost aceea de a rămâne la 1%, pentru a se da un semnal de sprijin pentru firmele ce asigură locuri de muncă şi contribuie substanţial la încasările pentru bugetul municipal. "Firmele au nevoie de o gură de oxigen şi de un sprijin real pentru continuarea activităţii profitabile şi păstrarea locurilor de muncă. Dacă situaţia economică generală se va îmbunătăţi, s-ar putea reveni din 2020 la aplicarea cestei cote de 1,1%. Uitaţi-vă la modul în care s-a procedat în alte UAT-uri şi nu vă invit dincolo de munţi, ci mai aproape de noi, la Piteşti, unde mediul de afaceri este sprijinit, nu ca la noi". 

Viceprimarul Gabriel Jubleanu n-a pierdut prilejul de a-l mustra pentru faptul că n-ar fi dovedit asemenea interes la momentul potrivit: "Dacă depuneaţi propunerea aceasta, totul se putea rezolva de la dezbaterea publică a taxelor şi impozitelor locale. Dar dvs. nici n-aţi participat la acea dezbatere!" "Şi dac-am participat la dezbaterea bugetului municipal pentru 2018, unde am făcut propuneri concrete, cu ce m-am ales?... ", a replicat imediat Şerban. A fost momentul în care s-a cerut o precizare asupra impactului bugetar al propunerii de scădere a cotei aplicate cu 0,1% din partea directorului economic Gheorghe Florescu. Răspunsul său a estimat o sumă de ceva peste 32.000 lei, pronunţându-se chiar cifra de 32.600 lei. Pentru a se rezolva problema, s-a apelat la vot pe propunerea lui Şerban. Aceasta a fost susţinută de către iniţiator, căruia i s-au alăturat Bogdan Alexandru Dabija, Marius Deaconu, Ionel Păunescu şi liberalii Cristian Mitrofan, Mădălin Marinescu, Doru Georgescu şi dr. Jean Chefani. Majoritatea care alcătuieşte arcul puterii locale, PSD+ALDE, a respins prin vot propunerea lui Şerban, astfel că a rămas în picioare cota de 1,1% din proiectul iniţial. Acest vot a radicalizat practic grupul de opoziţie, şi mai ales pe Ion Şerban, după cum s-a dovedit în cursul dezbaterilor care au urmat.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It