Păstorii confirmă moartea unor căprioare
La finalul şedinţei de legislativ municipal în care s-au aprobat marţi taxele de păşunat din vara acestui an, consilierul local Bogdan Alexandru Dabija i-a întrebat pe crescătorii de animale dacă este adevărat că în ultimul timp s-au descoperit mai multe cadavre de căprioare şi alte animale sălbatice. Aceştia au confirmat faptul că în ultima vreme au descoperit pe păşunile colinare năpădite de vegetaţie forestieră astfel de cazuri. Dabija s-a declarat îngrijorat de asemenea situaţie şi s-a angajat s-o semnaleze organelor în drept: "Nu putem lăsa lucrurile aşa! Cauzele trebuie neapărat descoperite, fie că este vorba despre otrăviri, fie despre cine ştie ce molimă care să fi lovit ciutele şi nu numai. Nu cred că ar putea fi luată în calcul ipoteza braconajului, pentru că n-ar mai fi rămas urme de vânat capturat cu mijloace ilegale..." Oricum, ca şi cum n-ar fi fost de ajuns atacurile urşilor semnalate prin zona Curtea de Argeş, iată că acum ne confruntăm cu altă situaţie care trebuie neapărat lămurită!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
