Caravana Unirii strânge semnături pentru modificarea Constituţiei
Trei autobuze personalizate în culorile drapelului naţional au dat startul sâmbătă, la Iaşi, Caravanei Unirii. Voluntarii unionişti de pe ambele maluri de Prut şi-au dat întâlnire la ora 10.00 în faţa Palatului Culturii pentru a colecta semnături în vederea revizuirii Constituţiei României, care să pregătească terenul pentru unirea cu Republica Moldova. Caravana a ajuns sâmbătă la Botoşani (ora 16.00), duminică la Putna (ora 09.00), Gura Humorului (15.00) şi Suceava (19.00), unde toţi cei dornici să se implice în campania de colectare a semnăturilor "1 milion pentru Unire" au fost aşteptaţi de participanţii la turneu în centrul localităţilor. "De la Mica Unire la Marea Unire, de la Iaşi la Alba Iulia, vom lua în următoarele două luni la pas judeţ cu judeţ, regiune istorică cu regiune istorică şi vom strânge semnături pentru introducerea unui preambul în Constituţia României care să vizeze Reîntregirea naţională. Semnăm acum pentru un viitor mai bun, împreună!", a declarat George Simion, preşedintele Platformei Unioniste Acţiunea 2012.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
