"Sediul administraţiei publice locale este blazonul comunei Albeşti!"
Aceasta a fost convingerea edililor din comuna condusă de către primarul Gabriel Popa. Clădirea actuală a fost construită după 1990, timpul a trecut şi se simţea nevoia unor reparaţii de urgenţă. În urma discuţiilor purtate în legislativul local, s-a conturat un plan complex, care avea ca obiectiv atât reabilitarea şi întinerirea sediului primăriei, dar şi o creştere a suprafeţei disponibile în ideea eficientizării activităţii administrative. "Anul trecut am alocat în buget suma de 20.000 lei pentru acest obiectiv, iar în acest an am prevăzut 100.000 lei pentru lucrările de execuţie. În primul rând era prioritară repararea acoperişului clădirii, astfel că l-am dat jos. Am profitat de acest fapt şi, conform planurilor aprobate, îi vom mai adăuga un etaj. Acolo vom amenaja o sală de ceremonii şi evenimente, precum căsătoriile civile, şedinţe de legislativ, sală de primire oaspeţi, dar şi vreo două birouri. După montarea acoperişului şi încheierea amenajărilor interioare, întreaga construcţie va fi apoi anvelopată, spaţiul din faţă va fi redesenat, în sensul că a fost regândit şi că va apărea un părculeţ cu arbuşti ornamentali şi alte surprize plăcute, credem noi, pentru localnici şi nu numai. Noi, albeştenii, ne-am justificat mereu mândria de buni gospodari şi puteţi fi siguri că nu ne vom face de râs nici de data asta!", ne-a asigurat primarul Gabriel Popa. Chestionat dacă vor ajunge sumele alocate pentru un asemenea proiect ambiţios, dumnealui ne-a asigurat că, la nevoie, se va apela şi la resurse din viitoarele rectificări bugetare.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
