În zona Curtea de Argeş mai supravieţuiesc doar 26 veterani de război!
Preşedintele Filialei Asociaţiei Veteranilor de Război din zona Curtea de Argeş, col. (r) Ion Pătrunjel, ne-a anunţat că numărul supravieţuitorilor care au luptat pe fronturile celui de-Al Doilea Război Mondial a scăzut dramatic în ultimii ani. De ziua lor, în 29 aprilie, nu s-au organizat festivităţi, astfel că s-a optat ca să fie omagiaţi mâine, când se prăznuieşte Înălţarea Domnului şi, totodată, Ziua Eroilor. Este greu de crezut că aceşti oameni destul de bătrâni şi suferind de diferite boli vor putea fi prezenţi la ceremonii, alături de veteranii din teatrele de operaţiuni de menţinere a păcii, la care au participat în ultimii ani şi militari români. "Cei care au luptat pentru România Mare nu mai sunt, iar cei ce au sângerat pe fronturile celui de-Al Doilea Război Mondial pentru a păstra actualele hotare ale ţării se împuţinează cu fiecare zi care trece. În zona noastră mai sunt doar 26 supravieţuitori, dintre care 7 din municipiu. Situaţia este de-a dreptul dramatică, dacă luăm în calcul faptul că la înfiinţarea asociaţiei noastre, în 1991, erau în zonă 1.500!... Este păcat ca aceşti oameni să fie uitaţi şi sper să nu se întâmple o astfel de blasfemie!..." - ne-a declarat preşedintele Pătrunjel. Din fericire, MApN, prin Ordinul M29/2018, i-a avansat pe toţi veteranii la gradul următor. Tot de la dumnealui am mai aflat că în judeţul Argeş, cel mai bătrân veteran este Alexandru Zamfirescu (106 ani), din Topoloveni, urmat de g-ralul Ion Năstase, din Mioveni şi de Pătru Zavelca, din Muşăteşti - ambii având 103 ani.
Prin amabilitatea preşedintelui asociaţiei, am intrat în posesia listei veteranilor supravieţuitori din zona Curtea de Argeş, pe care suntem onoraţi să v-o prezentăm: Corneliu Gh. Balaşi (93 ani), Gheorghe Gârbăcea (94), Alcibiade Ghiuri (94), Costachi Haralamb (95), nimeni altul decât părintele Clement de la Mănăstirea Argeşului, Aurel Ionescu (96), Silviu I. Vanu (92) - din Curtea de Argeş; Gheorghe Gh. Marina (99) - Albeştii de Argeş; Constantin Enache (101) - Arefu; Constantin Ivaşcu Tron (96) - Brăduleţ; Nicolae Gherman (96) - Cepari; Vasile Gh. Bobic (99) - Cicăneşti; Constantin Gh. Tincu (96) - Ciofrângeni; Andrei N. Ion (97) - Corbeni; Vladimir F. Borziac (95) - Corbi; Gheorghe Gh. Avram (98) şi Nicolae I. Avram (96) - Domneşti; Alexandru M. Gheorghe (95) - Merişani; Pătru Zavelca (103) - Muşăteşti; Gheorghe Cristoiu (99), Nicolae Modreanu (97) şi Gheorghe I. Matei (97) - Nucşoara; Vasile A. Nicolae (92), Alexandru I. Predescu (98), Alexandru Gh. Tone (98) - Tigveni; Florea I. Gagiu (95) - Valea Danului. Onoare lor şi recunoştinţa noastră însoţită de cele mai bune urări de sănătate şi viaţă lungă!
De reţinut ar fi faptul că tot mâine, de la ora 11.00, se vor desfăşura la Cimitirul Eroilor din comuna Şuici (foto) tradiţionalele ceremonii dedicate celor ce şi-au dat tributul de sânge pentru apărarea hotarelor pământurilor strămoşeşti în luptele crâncene duse în toamna anului 1916 pe Valea Topologului între trupele noastre şi cele ale coaliţiei Puterilor Centrale (Germania, Austro-Ungaria, Turcia şi Bulgaria). În cimitirul din această localitate, fondat în perioada interbelică, îşi dorm în pace somnul de veci rămăşiţele pământeşti ale soldaţilor cunoscuţi şi necunoscuţi din armatele care s-au confruntat în urmă cu mai bine de un secol. Dumnezeu să-i odihnească în pace!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
