Slujbă de Înălţare la Mănăstirea Tutana
Monumentul istoric din comuna Băiculeşti a fost şi rămâne un centru de interes nu numai pentru turiştii avizaţi, dar şi pentru localnicii care o privesc ca pe un simbol al statorniciei lor şi a înaintaşilor pe aceste meleaguri. Joia trecută, la Mănăstirea Tutana s-a oficiat o slujbă religioasă pentru marea sărbătoare creştin-ortodoxă a Înălţării Domnului, urmată de una de comemorare a Eroilor. Primarul Niculaie Dragnea, viceprimarul Vasile Neculcea, secretarul primăriei, Ion Serghie, dar şi un numeros grup de elevi din comună au participat la eveniment cu pioşenia de rigoare impusă de sacrificiul moşilor şi strămoşilor care ne-au lăsat buni stăpâni peste aceste locuri care la fiecare pas respiră istorie - după cum spunea primarul Niculaie Dragnea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
