Arefu: "Presăraţi pe-a lor morminte ale laurilor flori..."
Comunitatea de munteni care vieţuieşte în umbra Cetăţii lui Vlad Ţepeş rămâne statornică precum granitul şi nu poate fi clintită de vânturile vremurilor mai puţin prielnice. Chiar dacă anul acesta se confruntă cu o recrudescenţă a atacurilor urşilor, care - potrivit spuselor primarului Gheorghe Stoican - "s-au abonat la masă noapte de noapte din avutul gospodarilor, pe care-i păgubesc fie de animale, fie de orătănii", tradiţia cinstirii memoriei înaintaşilor la Ziua Înălţării Domnului s-a respectat cu sfinţenie, ca pe vremea preotului Ion Stănciulescu, autor - alături de părintele său, învăţătorul Stanciu - al unei extrem de documentate monografii a acestei comunităţi de moşneni. Primarul Gheorghe Stoican şi o parte dintre aleşii locali, cărora li s-au alăturat personalităţi locale precum prof. Cezar Bădescu sau tineri ce-i calcă pe urme, ca bibliotecara Elena Hodoş, care a pus mult suflet alături de cadrele didactice la organizarea evenimentului din acest an, au participat alături de ceilalţi consăteni la slujba de comemorare a eroilor de la monumentul ce le este dedicat la Arefu. Mesajul celor care, potrivit vechiului imn, au presărat laurii florilor recunoştinţei pe memoria celor ce s-au jertfit pentru apărarea vetrelor străbune este unul prin care se angajează să rămână credincioşi şi statornici, ca nişte bravi urmaşi de moşneni şi de eroi, în păstrarea şi transmiterea moştenirii primite de la înaintaşi către urmaşi. "Noi aici am fost şi tot aici vom fi prin cei ce vin după noi şi peste un mileniu!", ne-a asigurat primarul Stoican.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
