Sute de oameni au cinstit memoria eroilor, la Brăduleţ
Comunitatea locală din nordul Văii Vâlsanului a organizat în ziua de Înălţare a Domnului ceremonii de cinstire a celor ce şi-au vărsat sângele pentru patrie şi ale căror nume sunt săpate adânc în piatra monumentelor care le sunt dedicate în Galeş, Brăduleţ şi Brădet. Peste tot s-au oficiat slujbe de pomenire, s-au depus coroane şi jerbe de flori, iar elevii de şcoală înveşmântaţi în costume populare au susţinut programe artistice cu tentă patriotică. Au participat primarul Evlampie Alecu, viceprimarul Ion Stan, angajaţi ai administraţiei publice locale, preoţii Nicolae Eftimie, Adrian Duiculeasa, Victor Eftimie şi Ilie Sorescu, cadre didactice de la şcoala din satul Galeş, în frunte cu directorul Gheorghe Şerbănescu, urmaşi ai celor căzuţi pe fronturi, precum şi un numeros grup de săteni care au ţinut să-şi arate recunoştinţa faţă de faptele eroilor. La Galeş, de altfel, a fost cea mai numeroasă participare. "A fost un gest simbolic prin care am căutat să păstrăm vie amintirea celor care ne-au oferit ocazia să trăim astăzi în ţara noastră românească", a declarat primarul Evlampie Alecu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
