Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 05:45

"Eroi au fost, eroi sunt încă..." - la Albeşti

Sub un soare generos, la monumentul de pe marginea DN 7C, flancat simbolic de două tunuri, situat în imediata vecinătate a şcolii din centrul comunei, s-au adunat la miezul zilei de 17 mai cei care au ţinut să-şi aducă prinos de recunoştinţă pentru înaintaşii care s-au jertfit în bătăliile celor două conflagraţii mondiale pentru a lăsa urmaşilor o ţară. După încheierea orelor, elevii conduşi de directorul unităţii de învăţământ, prof. Claudia Lifoe, s-au alăturat oficialităţilor în frunte cu primarul Gabriel Popa, preoţilor care au ţinut slujba rituală încheiată cu "Veşnica pomenire" şi celorlalţi consăteni participanţi la ceremonia dedicată Zilei Eroilor. Copiii au adus soarele pe figurile întristate ale urmaşilor celor căzuţi la datorie. "Ne-am făcut o datorie din omagierea celor ce ne-au lăsat o moştenire de suflet, care nu se traduce doar prin pământurile strămoşeşti, ci şi prin datini şi toate celelalte elemente ale identităţii neamului nostru", a concluzionat primarul Popa.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It