Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 06:42

Mii de oameni au petrecut la Rapsodia Păstorească 48 sub semnul Centenarului

 

Primarul Virgil Baciu şi staff-ul său, în frunte cu viceprimarul Dan Aldea, au reuşit să dea o strălucire aparte acestei sărbători a vechii comunităţi de pe valea Râului Doamnei. Participanţii au fost puşi în faţa unor surprize de proporţii. Prima - având valoare de simbol - a fost realizarea unui steag tricolor de dimensiuni uluitoare, 100 m pe 4,5 m, care a fost purtat de la sediul administraţiei publice locale până în locul de desfăşurare a evenimentului de pe dealul numit La Chilii, pe care a şi fost arborat şi a fost vegheat de 100 drapele cu culorile naţionale, dar de proporţii normale, care au fluturat victorios în bătaia vântului. O alta, la fel de importantă şi de interesantă, a fost aceea de acordare a titlurilor de cetăţeni de onoare unor personalităţi ridicate din rândul comunităţii, care au adus faimă şi au valorizat comuna Corbi în perioada contemporană. Prezenţa unor importante solii de suflet fie din partea comunităţii din Jina, de unde în secolul al XVIII-lea trecea munţii un grup numeros de familii păstoreşti pentru a-şi găsi loc de continuitate românească pe valea binecuvântată a acestui străvechi curs de apă, fie de la celelalte comunităţi montane cu rădăcini ardeleneşti, şi nu în ultimul rând de la fraţii din Basarabia, de dincolo de Prut - au reamintit celor contemporaneităţii ce-am fost şi ceea ce avem datoria să redevenim. Iar hotărârea restartării istorice s-a dovedit prin semnarea de către cei animaţi de sentimente patriotice a declaraţiei de unire veşnică a teritoriilor locuite de fraţii români, propusă de către Virgil Baciu şi ceilalţi "corbeni". Este, poate, pentru prima dată în România prezentului când s-a lansat un astfel de demers care ar trebui să capete proporţiile unui referendum naţional, în care fiecare cetăţean responsabil îşi poate exprima voinţa proprie fără calcule politice sau influenţat de interese străine de cel naţional. Întregul program, modul de desfăşurare, cântecele, dansul, portul şi comportamentul participanţilor - care au sfidat şi reprizele de ploaie socotite semne de belşug -  au transformat a 48-a ediţie a Rapsodiei Păstoreşti într-o sărbătoare a unităţii naţionale. Ceea ce, trebuie să recunoaştem, nu este puţin lucru! Acest şir de reuşite se datorează seriozităţii celor care au condus comunitatea de-a lungul a aproape jumătate de secol împreună cu aleşii cetăţenilor. În actualul mandat au fost învestiţi prin vot următorii: Virgil Baciu - primar; Dan Aldea - viceprimar; Dionisia Burilă, Vişinel Banu, Vasile Grigoroiu, Ion Săvescu, Gheorghe Moroiu (consilieri locali PNL); Ionuţ Oancea, Constantin Vlăduţ Mogaru, Mihai Ungurenuş, Gheorghe Zaharia (PSD); Gheorghe Dedinoiu, Mihai Bădescu (ALDE); Ilie Groşanu (PMP). Cinste lor!

Trecut, prezent şi viitor

Startul sărbătorii s-a dat conform tradiţiei la Căminul Cultural din centrul comunei, unde s-au primit invitaţii, cărora li s-a oferit prilejul de a vizita muzeul local, ocazie cu care s-au redescoperit valorile perene din care se inspiră prezentul şi pe care se fundamentează viitorul. Prezenţa numeroasă a tineretului care a onorat familia tradiţională şi valorile ei perene a demonstrat existenţa unui dialog fructuos între generaţiile ce preiau unele de la altele moştenirea pe care o lasă urmaşilor la modul cel mai firesc cu putinţă. A fost, de altfel şi momentul emoţionant al distribuirii unor diplome şi premii pentru longevitatea de peste 50 ani a convieţuirii - 10 familii - după cum urmează: Florica şi Ion Ţântatu, Ana şi Lavrente Dumitru şi Maria şi Gheorghe Moisel (toate din satul Stăneşti); Viorica şi Petre Ionaşcu, precum şi Maria şi Neculae Necşulescu (ambele din Corbşori); Filofteia şi Gheorghe Vintilă, Steluţa şi Gheorghe Poenaru, Marina şi Constantin Mogaru, Nela şi Gheorghe Verdete şi Maria şi Ion Badea (Corbi). Tuturor li s-a urat CASĂ de PIATRĂ şi VIAŢĂ LUNGĂ!

Parada cântecului, dansului şi portului popular cu Drapelul Centenarului în faţă

Tinerii păstori mândri ca nişte împăraţi sau haiduci din vechime pe caii lor ca nişte Ducipali din vechile poveşti spuse la vetrele focurilor de la stână au impresionat asistenţa de pe drumul spre punctul La Chilii, care i-a răsplătit cu aplauze la fel de generoase cu cele adresate grupurilor şi ansamblurilor folclorice argeşene, din alte judeţe cum ar fi Sibiu, Olt, Gorj, Vâlcea, ori de dincolo de graniţele samavolnic stabilite de puternicii lumii, cum a fost cazul cu cei de la Baimaclia, Vasilcău şi alte câteva localităţi din actuala Republică Moldova, de unde au venit în ospeţie fraţii de peste Prut. De această dată drumul parcurs de paradă a fost pare că mai scurt decât în anii precedenţi, deoarece gazdele asfaltaseră porţiunea de circa 600 m lungime de la Drumul Carului până la scena destinată să fie unul dintre centrele de atracţie ale evenimentului. 

Politica a fost lăsată în plan secund

Anul acesta, mai mult decât în cei precedenţi, participanţii la sărbătoare n-au fost deranjaţi de turbulenţe politice. Politicienii n-au lipsit de la eveniment, fie că a fost vorba despre reprezentanţii unor partide cu greutate, fie a celor mai "uşurele", dar au făcut mai mult act de prezenţă, deoarece în general au fost acceptaţi cu statut egal. Nu s-au rostit discursuri împănate de promisiuni şi spiritul sărbătorii n-a fost înveninat de patimi politice, semn că s-a intrat în sfârşit într-o stare de normalitate la care cei mai mulţi dintre cetăţeni sperau de ani de zile. La Corbi au fost prezenţi liberalii, în frunte cu liderul judeţean Adrian Miuţescu şi deputatul Dănuţ Bica, alături de care s-au regăsit Gheorghe Alecsei, Marius Postelnicescu, Mădălin Marinescu, Doru Georgescu şi de conducerea de la Poienarii de Argeş - primarul Dragoş Boncea şi viceprimarul Cornel Panţeru. Ceva mai târziu a venit şi şefa de la ALDE, Simona Brătulescu, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Argeş sosit oficial în această calitate pentru a înmâna primarului Baciu placheta tradiţională şi a primi la schimb diplomele şi însemnele oferite de comunitatea locală. PSD a fost reprezentat de către consilierul judeţean Radu Dumitrache şi de o delegaţie de la Valea Danului, în frunte cu candidatul la primărie de anul trecut, Alexandru Borz. N-a lipsit nici primarul Vasile Preda şi vicele Marian Enescu, care au fost prezenţi alături de omologii de la Brăduleţ, Evlampie Alecu şi Muşăteşti, Constantin Oancea, la festivităţile din centrul comunei, după care s-au deplasat la Ziua comunei Valea Iaşului sau în alte localităţi de pe teritoriul judeţelui, căci duminică au fost numeroase astfel de evenimente programate. 

Oaia ţurcană - vedeta expoziţiei de animale

Ca de obicei, Asociaţia Crescătorilor de Animale "Corbii de Piatră", condusă de către dr. Ion Săvescu, a oferit premiile pentru cele mai frumoase exemplare expuse. Printre cei mai grăbiţi păstori s-au dovedit a fi Stelian Poinaru cu oile sale netunse, cu firul de lână lung şi puternic, care ofereau o imagine impresionantă ca talie, Petre Irineu sau Florin Simion cu berbecii lor uriaşi, Cosmin Sturzeanu şi Petre Săvescu (miei tunşi), Foarte interesant se prezentau şi oile din rasa Vendem, cu lâna lor scurtă şi extrem de deasă, dar şi exemplarele aparţinând lui Vică Ologu, Petre Rizoi, Ion Adrian Mucenic care, în mod clar aveau să îngreuneze sarcina juriului ce trebuia să stabilească premiile. Şi chiar aşa s-a întâmplat, fapt dovedit atunci când a sosit timpul premierii păstorilor cu cele mai grozave animale, pe categorii. La "Berbeci", clasamentul a fost următorul: 1) Petrică Irinel (Corbi-Jgheaburi); 2) Petre Rizoi (Corbi); Florin Simion (Cernavodă-Constanţa). Cele mai frumoase mioare au fost prezentate de către localnicii Stelian Poinaru, Ion Adrian Mucenic şi Sorin Nicolae Săroiu. La "Oi adulte" s-au remarcat Mihai Oproiu (Corbi), Cosmin Constantin Sturzeanu (Corbi-Jgheaburi) şi Dan Crăciun (Slatina-Nucşoara). Pentru rasa de carne "Vendeen şi Alba de Masiv Central" a fost premiat Petre Săvescu (Corbi), iar la rasa "Ţurcană neagră", consăteanul Liviu Dumitru Oproiu.

Preşedintele Asociaţiei Crescătorilor de Animale "Corbii de Piatră", una dintre cele mai puternice din ţară, alesul local şi totodată medicul veterinar Ion Săvescu, a distribuit şi menţiuni de participare pentru următorii participanţi la expoziţie: Gheorghe Groşanu şi Vasile Bădoiu (Corbi-Jgheaburi), Viorel Ion Bucur, Petruţ Şuţa, Daniela Şuţa şi Marian Ilie (toţi din Corbi), Gheorghe Gheorghe (Valea Danului) şi Constantin Năstăsescu (Şuici). 

Mitropolitul Moldovei - în capul listei cetăţenilor de onoare

Primarul Virgil Baciu a reuşit încă o dată performanţa de a fi acolo unde trebuia la momentul oportun. Înveşmântat în mândrul strai  popular al zonei, ca şi soţia, d-na Maria, a reuşit să fie o gazdă excelentă, lăsând coordonarea activităţilor de organizare în seama viceprimarului Dan Aldea, secondat de secretarul Mihail Moisescu şi de juristul Lori Comandaşu.  

În jurul orelor prânzului, după ce parada a ajuns La Chilii, a început programul stabilit printr-un scurt speech rostit de către Virgil Baciu, care a ţinut să mulţumească participanţilor pentru prezenţă, după care a dat citire listei celor 12 personalităţi cărora li se acordase titlul de cetăţean de onoare prin HCL din data de 21.05.2018: ÎPS Teofan, Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, ridicat din Corbi, nr. 2 în ierarhia conducerii Bisericii Ortodoxe Române, reţinut de multiple sarcini la postul său; prof. univ. dr. Tudorel Popescu, personalitate a lumii ştiinţifice, remarcat şi prin contribuţiile sale la dezvoltarea învăţământului superior, absent pentru că se afla în misune oficială la Vilnius, în cadrul Ambasadei României din Lituania; Mihai Ungurenuş jr., economist, jurist şi antreprenor, care a revenit de la oraş în ţinuturile natale pentru a dezvolta în comunitatea locală afaceri productive prin investiţii inteligente; Constantin Samoilă, ing. constructor, remarcat prin amenajări urbanistice îndrăzneţe şi om de cultură - artist plastic, scriitor şi cântăreţ - sufletul muzeului din satul Poenărei şi generos donator de lucrări de artă pentru muzeul local din Corbi, Domneşti şi nu numai; ec. Nicolae Rotaru, fost director general în cadrul Băncii Naţionale a României, factor de iniţiativă permanentă pentru dezvoltarea comunei Corbi; Ion Ilinescu, dascăl reputat, care a contribuit la educarea generaţiilor de "corbeni", care s-a remarcat prin studiile sale din domeniul monografiei localităţii, care se vor regăsi între paginile unei cărţi ce se doreşte să fie lansată în august, la evenimentul prilejuit de Întâlnirea fiilor satului Poenărei; Margareta Duţoiu, profesor de Limba română la şcoala din Stăneşti; Anatol Doibani, primarul din Baimaclia, raionul Căuşeni şi colegul său, Gheorghe Cojocaru, primarul de la Vasilcău, raionul Soroca - ambii sosiţi din Basarabia. Onorantul titlu a fost acordat postmortem lui Ion Maria, Nicolae Hera şi Mariei Dudu.

Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii a adus ploaia!

Sosirea adjunctului ministrului Petre Daea a dat startul primelor picături de ploaie, care nu i-a impresionat cine ştie ce pe participanţii la sărbătoarea păstorilor, chiar dacă printre invitaţi se găseau destui care nu erau prea obişnuiţi cu capriciile vremii care pe culmile munţilor se schimbă uneori după cum bate vântul. Pentru cei crescuţi în aerul mai rarefiat al înălţimilor, ploaia poate fi o binecuvântare pentru păşunile animalelor, astfel că este întâmpinată cu bucurie de cele mai multe ori. Secretarul de stat Daniel Botănoiu a fost primul oficial de acest rang care a ajuns vreodată la Rapsodia Păstorească. Dumnealui a transmis mesajul ministrului care a lansat Programul "Alege oaia!" şi a dat asigurări că se pregătesc noi pachete de măsuri ce vor sprijini revitalizarea sectorului de creştere a animalelor în România. Oficialul de la Bucureşti şi primarii din Basarabia Elena Eşanu şi Ion Gangan au primit diplome şi plachete, iar oaspeţii au răspuns în acelaşi fel pentru gazde. 

"Trăiască şi-nflorească Moldova, Ardealul şi Ţara Românească!..."

Potrivit cutumelor, toate momentele au fost pigmentate cu interesante programe artistice deschise de ansamblurile locale "Ciobănaşul" (coordonat de Claudia Rotaru) şi "Muguraş de fluier" (Vasile Stănciulescu). Pe scenă au mai evoluat oaspeţii de la Corbu-Olt cu fascinanţii căluşari, cei de la Polovragi, Jina (Sibiu), Baia de Fier (Gorj), ori din Vâlcea sau alte locuri locuite de vrednicii păstori români. Cloul l-au reprezentat rapsozii populari profesionişti precum Ionuţ Langa şi Nelu Albu, buni şi apropiaţi prieteni ai primarului Virgil Baciu şi ai comunităţii locale, care au ridicat la cote înalte sentimentele de mândrie patriotică ale celor prezenţi, contribuind la coeziunea sufletească a românilor de pretutindeni. Încă o dată s-a dovedit că la Corbi unionismul domină puternic cugetele oamenilor responsabili, care înţeleg că numai unirea face puterea. Petrecerea câmpenească s-a spart târziu, dar înainte de despărţire, toţi şi-au promis să se revadă la ediţia cu nr. 49, pentru a ura încă o dată, din adâncul sufletelor, LA MULŢI ANI, CORBI!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It