"Este pentru prima dată când se închide controlul Curţii de Conturi pe zero!"
Anunţul a fost făcut de către primarul Constantin Panţurescu în plenul şedinţei ordinare de consiliu din data de 30 mai. Atunci, şeful administraţiei municipale i-a informat pe aleşii locali că nu va putea rămâne până la finalul şedinţei, deoarece va trebui să participe la ultima întâlnire cu membrii echipei de control, ca să semneze la final documentele legale. Plecarea sa - la un moment dat - le-a stricat unora planurile şi consilierul municipal Ionel Păunescu n-a ezitat să-şi exprime public regretul pentru retragerea de la şedinţă, consolându-i şi pe alţii: "Vă asigur că voi rezolva eu cu primarul problemele ce par de nerezolvat, aşa cum a fost şi aceea cu WC-urile de la Biserica Domnească!" Şi poate fi crezut cel puţin în ceea ce priveşte cositul ierbii din curtea monumentului istoric, acţiune de care se fereşte ca dracu' de tămâie managerul Muzeului Municipal, Ştefan Dumitrache, după ce i s-au făcut două plângeri penale de către reprezentanţii Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului. "Mădăline, mergem cu Ionel Păunescu să cosim noi curtea Bisericii Domneşti, ca să nu-i muşte şerpii pe turişti?..." Liberalul Marinescu i-a confirmat participarea lui Ion Şerban printr-un gest elocvent, care demonstra parcă faptul că mai sunt şi oameni care nu se tem nici de plângeri şi nici de afurisenii. Iar dacă problema s-ar închide pe zero iarbă cu bălării şi târâtoare sau căpuşe în curtea Bisericii Domneşti, chiar că ar fi minunat. Amin!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
