A-ten-ţi-u-neee, tur-măăă: vorbeşte un fost colonel, nu rage un urecheat: "De douăzeci de ani behăiţi în consiliul local degeaba!"
Pentru prima dată în aproape doi ani de zile de când ocupă fotoliul de consilier local, Gheorghe Andreescu de la PSD s-a înscris la cuvânt oficial, renunţând la comentariile de pe margine, destul de lipsite de sevă. Intenţia clară a onorabilului a fost să-i pună cu botul pe labe pe toţi cei care l-au deranjat cu ceva. Şi chiar a început promiţător, dar - din păcate pentru dumnealui - n-a reuşit să ţină ritmul până la final, probabil şi din cauza unor informaţii incomplete deţinute şi a imposibilităţii de a proceda ca pe vremea când era militar activ: "Am ascultat aici şi glume bune şi glume proaste. Dar n-a pomenit cineva de probleme grave cum ar fi cele legate de transportul oamenilor în oraş. Avem consilieri analişti ai activităţii angajaţilor primăriei. Aceştia sunt ai oraşului, nu ai lor!..." "Şi banii din care sunt plătiţi, sunt ai oamenilor din oraş!" - a îndrăznit să protesteze cineva dintre consilierii locali. "Hăhăim, că nu ne pricepem la altceva!" - a continuat netulburat consilierul Andreescu. "Văd aici marii fermieri ai oraşului, marii păstori şi pe şeful lor, Şerban..." "Te dau în judecată!", l-a ameninţat cel desemnat şef peste crescătorii de animale, care probabil nu voia să-şi asume o calitate pe care n-o deţinea. Fără să-l bage în seamă, vorbitorul a continuat pe ton ridicat, alimentat parcă de o sfântă mânie proletară, însuşită pe vremuri la nişte şcoli speciale de pregătire pentru lupta de clasă: "Voi, marii fermieri, cereţi mereu să vă dăm. Dar voi ce le daţi oamenilor care se plâng de voi?..." La acel moment, cei atacaţi direct, aflaţi în sală, au încercat să reacţioneze, dar au fost potoliţi de preşedintele de şedinţă, Ştefan Dumitrache, care a cerut să fie lăsat vorbitorul să-şi încheie discursul. "Şi vreau să-mi exprim nemulţumirea faţă de modul în care mi se adresează unii. Eu nu sunt nea de la PSD, eu sunt colonel în rezervă..." "... şi securist!" - a precizat apăsat Ion Şerban. "Sunt mare domn şi foarte bun tovarăş!", şi-a încheiat alesul comunităţii scurta caracterizare făcută în faţa semenilor în stil laudatio, de parcă ar fi vizat o statuie pe viitoarea alee a celebrităţilor locale.
Acelaşi preşedinte de şedinţă, Ştefan Dumitrache, care nu-i dăduse dreptul la replică fermierului aflat într-un prelungit război de guerillă cu municipalitatea, purtat pe toate fronturile, Daniel Petrescu, prezent în sală şi ca purtător de cuvânt al rudei sale, Nicu Petrescu, i-a dat "undă verde". Asta pentru că se înscrisese încă de la debutul şedinţei pe lista celor ce aveau ceva de comunicat la "Diverse". Şi acesta n-a ezitat să ridice nivelul decibelic al discursului peste cel al colonelului în rezervă, semn că uitase disciplina militară, dacă nu chiar o dăduse la spate faţă de cineva care nu mai era activ: "Pe noi ne-aţi acuzat mereu că mâncăm iarba de pe terenurile altora. Dar la cei ce vin cu oi străine închideţi ochii. A venit dl. vice Jubleanu la munte şi a văzut cine era şi cine nu era în legalitate. Raportul Curţii de Conturi se constituie în tot atâtea dovezi că noi am avut dreptate în ceea ce am susţinut!" "Suntem în instanţă, pentru că am contestat ceea ce s-a scris acolo!" - a intervenit secretarul primăriei, Radu Chirca. "Aţi contestat şi aţi pierdut! Noi doi care suntem prezenţi acum aici, am plătit izlazul pe care pasc oile din turmele strânse de Jean Cristescu de la Cicăneşti şi din alte localităţi, fără să plătească 1 leu. Şi în Buşaga şi la Valea Iaşului şi peste tot el e, care câştigă peste tot fără să întoarcă la buget ceva... O să vă cerem banii înapoi! Vă dăm în judecată că aţi minţit şi ne-aţi distrus animalele pentru interese politice. Ne mor oile de foame, vacile le-am dat şi am ajuns ca vai de noi... Dar asta n-o să rămână aşa!..."
![]()
Pentru ca situaţia să nu degenereze, Dumitrache a declarat şedinţa închisă. Oricum, dl. colonel retras din activitate se făcuse şi mai mic decât era, preferând poate să uzeze de dreptul de a nu "behăi". Dar - cu siguranţă - nu pentru că între timp realizase că aleşii locali cu vechimea cea mai mare din legislativ erau şeful său politic, primarul Constantin Panţurescu şi "cel mai bun duşman", Ion Şerban. Ei erau, de fapt, principalii acuzaţi de "behăială gratuită în formă continuată". La modul concret, aruncându-i în turma oilor, parcă era mai grav decât a-i trata cu "nea". Penibil a fost însă faptul că unui aşa de mare domn colonel şi bun tovarăş, pornit la ceartă ca un războinic al cuvântului, i-a închis "goarna" cu argumente un personaj coborât parcă din balada "Mioriţa", care l-a trimis să înveţe o "tăcută" de Ion Mutu. Analiza se poate prelungi la nesfârşit pasând argumentele teoretice de la "nea berbecul" la "ţaţa oaia", dar este de evitat, căci există pericolul de a o da cu toţii în căpială!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
