"Unde e liderul de sindicat al funcţionarilor din primărie?..."
Răspunsul la întrebarea consilierului liberal Doru Georgescu a fost un hohot de râs comun al aleşilor şi al participanţilor la şedinţa din 30 mai. Întrebarea nu fusese aruncată ca mămăliga-n laptele flămânzilor, ci pornea de la fapte concrete. În cursul dezbaterii se afirmaseră de mai multe ori nemulţumiri vizavi de eficienţa actului administrativ pus în operă de angajaţii primăriei. Doru Georgescu, în a cărui carte de vizită figurează mulţi ani de activitate ca lider de sindicat, a admis că impresia este aceea că personalul din primărie este insuficient, cel puţin pe partea de colectare de taxe, dar şi pe alte câteva domenii. Propunerea raţională avansată a fost aceea de a se redistribui sarcinile pe oameni după o analiză riguroasă a activităţii fiecăruia. Şi, în acest context socotea absolut necesară prezenţa liderului de sindicat, nimeni altul decât Nicolae Păunescu, de la Biroul Transporturi. Râsetele cu care i se răspunsese la întrebare nu făceau altceva decât să-i dea de înţeles consilierului local că era cel puţin naiv dacă putea crede că la ora aceea persoana căreia i se cerea prezenţa în sala de şedinţă ar mai fi putut fi la biroul său de la etaj. Asta ca să nu mai spunem că Nicolae Păunescu este un şef care ştie să se respecte şi nu se deplasează la şedinţe decât atunci când pe ordinea de zi apar proiecte de hotărâri ce vizează tulburarea liniştii sale şi a lâncezelii care a cuprins acest domeniu de activitate de ani de zile. Doru Georgescu poate fi mulţumit că din respect pentru el ca vechi activist sindical n-a primit - la întrebarea lansată - un răspuns de genul: "Ghici!..."
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
