Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 06:38

La Arefu se investesc 100.000 lei în iluminatul public

Gospodarii comunei din nordul Văii Argeşului au alocat în bugetul pentru anul în curs suma de 100.000 lei având ca destinaţie reabilitarea iluminatului public pe comunicaţia principală dintre satele Căpăţâneni şi Arefu. "Am montat sau am schimbat circa 200 lămpi, care fie erau arse, fie nu mai corespundeau cerinţelor", a explicat primarul Gheorghe Stoican. Printre priorităţile administraţiei publice locale pe care o conduce se află în această perioadă reabilitarea a două punţi şi a drumului spre plai, mai precis spre punctul cunoscut sub numele "La Şerbănoiu" - ambele din satul Căpăţâneni. "Acest drum va fi lărgit şi va fi pietruit, pentru a fi adus în condiţii bune de exploatare, iar costurile vor fi acoperite tot de la bugetul local". Tot de la primarul Stoican am aflat că membrii ADL Molivişu - primăriile din Arefu, Brăduleţ şi Cicăneşti, plus Consiliul Judeţean Argeş - au asigurat sumele necesare pentru documentaţiile şi lucrările care urmează să fie executate la proiectul de investiţie de la viitoarea staţiune turistică montană. "Acum se definitivează PUZ-ul şi se depun eforturi pentru scoaterea din fondul forestier a unor terenuri. Concomitent, proiectanţii definitivează planurile pe baza cărora de va trece la execuţia lucrărilor. Lucrurile se mişcă greu - dacă e să vorbim din punctul de vedere al celor care aşteaptă de multă vreme materializarea acestei investiţii - dar probabil că se poate afirma şi că suntem într-o normalitate birocratică pur românească. Rămânem însă încrezători în ceea ce priveşte respectarea unor termene asumate pentru acest an", a concluzionat primarul arefean.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It