Sălătrucu: investiţie de 25 miliarde lei vechi în podul de la Bocănita
Edilii celei mai nordice comune de pe Valea Topologului, dar mai ales primarul Nicolae Langer, se pot felicita pentru obţinerea fondurilor necesare realizării acestui pod, care-l va înlocui pe cel vechi, construit cu ani şi ani în urmă din lemn, care nu mai îndeplinea condiţiile de siguranţă minime în utilizare. "Investiţia este una social-edilitară, deoarece face legătura între comunitatea umană care locuieşte în zona DJ 703H cu cea din satul Lazuri, zonă în plină expansiune demografică. Şi nu este o figură de stil, pentru că trebuie să luăm în calcul aproximativ 400 persoane, de diferite vârste. Conform proiectului tehnic, obiectivul care va traversa Topologul va avea o lungime de 50 m şi o lăţime de 4 m. Costurile de realizare au fost estimate la 2.250.000 lei şi investiţia se va realiza etapizat, în câţiva ani. După cum se ştie, lucrările au început de câtva timp cu întăriri de maluri, inclusiv cu gabioane şi cu turnarea unor piloni de susţinere a structurii din beton armat. La ora actuală se lucrează după un grafic precis, sub supravegherea dirigintelui de şantier, la care se adaugă monitorizarea permanentă pe care o exercit eu, în calitate de primar şi de reprezentant al beneficiarului. Suntem cu toţii interesaţi să avem un pod care să corespundă întru totul proiectului tehnic şi să fie pe măsura aşteptărilor oamenilor pentru o exploatare în siguranţă pe o perioadă cât mai îndelungată" a spus primarul Langer, care, fără să se laude, dispune de o experienţă bogată, căpătată în timp, ce-i permite să-şi dea seama rapid de orice hibă apărută în executarea lucrărilor. Unii dintre constructori, cu discreţia de rigoare, l-au caracterizat drept un adevărat coşmar pentru cei ce nu-şi fac treaba corespunzător, ceea ce nu este deloc rău!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
