Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 06:37

Continuarea modernizării - prioritate zero în 2018, la Cicăneşti!

Comuna condusă de către unul dintre cei mai experimentaţi oameni din administraţia publică locală din nordul judeţului Argeş este una dintre cele mai invidiate de locuitorii din alte localităţi. Şi aceasta deoarece s-a înscris pe drumul civilizaţiei europene de ani buni şi rezultatele sunt vizibile la tot pasul. Dincolo de investiţii, ceea ce sare pur şi simplu în ochi de la prima vedere este curăţenia care domneşte la tot pasul. Valea Cicăneştiului este unul dintre cele mai curate cursuri de apă din zonă, căci pe malul ei nu vezi PET-uri sau pungi din plastic aruncate de-a valma cu alte resturi, constituindu-se într-un potenţial focar de infestare a mediului, mai ales pe timpul caniculelor din vară. Ion Ionescu, primar din anul 1996 până în prezent, are la activ un mandat de viceprimar (1992-1996) şi este catalizatorul prefacerilor din aceşti ani. Secondat în actualul mandat de viceprimarul Viorel Mînzatu, face majoritatea în legislativul local cu colegii de la PSD - Gheorghe Boian, Florin Lăstun, Vasile Bobic, Florin Găureanu, Niculaie Floarea, Gheorghe Popescu, Carmen Herişanu şi Ionel Păun - cărora li se adaugă Petrişor Marinescu (PNL) şi Valentin Ambrinos (PMP). Aleşii locali gestionează anul acesta un buget sensibil egal cu cel precedent de circa 18 miliarde lei vechi şi caută să eficientizeze toate cheltuielile astfel încât să acopere costurile investiţiilor programate. Una dintre cele mai importante ţinte ale prezentului este ca după încheierea programului prin care s-a asigurat alimentarea cu apă pentru întreaga comună, să se finalizeze şi investiţiile pe PNDL, care privesc modernizarea prin asfaltare a 10,5 km de drumuri şi să se pună în funcţiune Centrala Fotovoltaică realizată în apropierea Staţiei de epurare cu bani împrumutaţi prin Fondul Român de Eficientizare a Energiei Electrice, cărora li s-au adăugat contribuţiile de la bugetul local. Totodată, Unitatea Administrativ Teritorială Cicăneşti, ca membru al ADI Molivişu, alături de comunele Arefu, Brăduleţ şi Consiliul Judeţean Argeş, caută să-şi îndeplinească obiectivele stabilite pentru realizarea Staţiunii Turistice din Munţii Argeşului. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It