Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 06:37

Atenţie la şerpi - Viperă pe DJ 703H, la Sălătrucu!

Zilele trecute, pe acest drum judeţean din zona Sălătrucu de Jos putea fi văzut un şarpe de dimensiuni semnificative, care zăcea pe carosabil. S-ar părea că vechea vorbă din popor potrivit căreia "şarpele iese la drumul mare când îl doare capul" a avut acoprire practică de astă dată, căzând victimă imprudenţei cu care încercase să încurce traficul rutier destul de animat, pentru că prin zonă circulă şi destule autocamioane grele cu material lemnos. Localnicii spuneau că din cauza căldurii de anul acesta, şerpii s-au înmulţit mai mult decât în cei precedenţi şi constituie un motiv în plus de îngrijorare pentru siguranţa oamenilor. În acest context ei au lăudat spiritul gospodăresc imprimat de către primarul Nicolae Langer, cel care a urmat consecvent strategia din anii trecuţi şi n-a lăsat pe marginea drumului stramă de iarbă sau bălării. Cea mai mare îngrijorare este provocată localnicilor de animalele sălbatice - urşii, lupii şi chiar vulpile - care nu se sfiesc să dea iama prin gospodăriile lor şi împotriva cărora autorităţile publice locale nu pot interveni în lipsa cadrului legal. Deocamdată rămâne valabilă înţelepciunea din bătrâni - "Paza bună trece primejdia rea!"

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It