Încasarea veniturilor din amenzi se confundă cu boxul cu umbra
În mod teoretic, veniturile din amenzi şi sancţiuni reprezintă o sursă de venit pentru bugetele locale. Practic însă, încasarea lor este un soi de pariu cu imposibilul, deoarece segmentul persoanelor vizate nu face parte din categoria contribuabililor dispuşi să plătească. Dacă se mai ia în calcul şi volumul de muncă presupus, care trebuie efectuat cu personal insuficient, precum şi posibilitatea sancţionaţilor de a contesta prin instanţe, cercul se închide total în defavoarea UAT-urilor care, an de an, contabilizează creşteri îngrijorătoare ale sumelor ce se constituie în datorii la buget, cu consecinţele de rigoare stabilite de prevederile legale în vigoare.
Situaţia la data de 31 decembrie 2016 se prezenta astfel la Curtea de Argeş: soldul de încasat anul trecut se cifra la 1.765.999 lei, în condiţiile în care se încasaseră din amenzi şi alte sancţiuni 1.129.243 lei (3,58% din totalul veniturilor proprii). În cursul anului 2017 s-au primit spre urmărire şi încasare 3.072 procese verbale de contravenţie, ce totalizau 1.970.522 lei. Rămăşiţa la începutul anului în curs era de 1.094.566 lei. De asemenea, au fost luate în evidenţă pentru urmărire încă 1.318 procese verbale de contravenţie pentru care s-au emis somaţii şi titluri executorii în vederea încasării creanţelor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
