Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:49

Se investesc 3,5 miliarde lei vechi în modernizarea sediului Primăriei Albeşti!

Albeştenii, oameni vrednici şi mândri, au fost printre primii membri ai unei comunităţi din Argeş care au pus în aplicare planurile ce vizau construirea unui nou sediu al administraţiei publice locale. Investiţia din anii '90-'91 se voia a fi şi un semnal al ruperii de trecutul comunist şi clădirea modernă, cochetă şi funcţională care a fost recepţionată corespundea întru totul cerinţelor momentului. Timpul a trecut, priorităţile s-au schimbat ducându-se spre asigurarea infrastructurii locale şi a utilităţilor şi, aproape pe nesimţite, sediul primăriei a început să simtă şi el muşcătura neiertătoare ale vremurilor. Deteriorarea acoperişului de circa 60-70% şi apoi infiltraţiile de apă provenită din ploi sau de la zăpadă au afectat grinzile de susţinere, care au început să putrezească. "Situaţia creată a fost analizată în cadrul legislativului local şi s-a ajuns la concluzia că trebuia să investim în reabilitarea acestui sediu. Ţinând seama şi de noile nevoi identificate, s-a decis să profităm de ocazie pentru a face şi alte lucrări absolut necesare. Prin anul 2012, dacă nu mă înşel, s-a făcut o extindere la clădire, care n-a avut un acoperiş corespunzător, astfel că şi pe acolo s-au ivit infiltraţii de apă care ne-au creat probleme. În consecinţă, am luat în calcul să efectuăm toate reparaţiile care se impuneau şi, în plus, să mai construim un etaj. Acolo vom avea două birouri şi o sală de evenimente, care va servi la găzduirea şedinţelor de consiliu local şi la oficierea căsătoriilor civile. Suma alocată din bugetul local pentru această investiţie este de 350.000 lei, incluzând şi tencuielile exterioare, iar lucrările  sunt executate de o firmă profesionistă din Curtea de Argeş, care are ca termen de predare a clădirii luna august a acestui an. Se lucrează foarte bine, singurele probleme pe care le avem fiind create de starea vremii", ne-a declarat primarul Gabriel Popa, cel care consideră că sediul administraţiei publice locale reprezintă blazonul localităţii şi, în consecinţă, are ambiţia să fie cât mai impresionant, mai ales că este plasat pe DN 7C, care duce din Oraşul Regal la Barajul Vidraru şi este deosebit de circulat de turişti.

Chestionat asupra stării spaţiului care adăposteşte arhiva comunei, am aflat că este, de asemenea, în vizorul edililor. Şi asta deoarece se află într-o clădire improprie din spatele primăriei, care are acoperişul deteriorat 80% şi care va intra într-un program de modernizare totală, urmând să fie dotată şi cu toalete pentru persoanele cu dizabilităţi. 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It