Directorul Ioan Ghiţă, de la SPGC, are alergie la internet?... Pentru nedepunerea declaraţiilor de avere şi interese, ANI îl poate amenda cu sume cuprinse între 500 şi 2.000 lei!
Aceasta este întrebarea legitimă care se impune după studierea modului în care înţeleg angajaţii din administraţia municipală din Curtea de Argeş să apeleze la posibilităţile mediului online pentru asigurarea transparenţei impuse de lege. Dacă AQUATERM, SPAS, actualmente DAS (Direcţia de Asistenţă Socială), SPPTO, SPU, Muzeul cu Biblioteca Municipală şi C.C.A. folosesc platformele online, SPGC pare să nu fi auzit de existenţa lor. În consecinţă, declaraţiile de avere şi interese ale conducătorilor acestui serviciu public, care sunt plătiţi din banii contribuabililor, rămân la "secret" de ani de zile. Dincolo de orice alte considerente, directorul Ioan Ghiţă încalcă legea! Care stabileşte că poate fi sancţionat de către Agenţia Naţională de Integritate (ANI) - aceeaşi care l-a "zburat" din postul de consilier local pe motiv de incompatibilitate - cu sume cuprinse între 500 şi 2.000 lei. Informaţia ne-a fost oferită de către secretarul primăriei, Radu Chirca, cel care a primit numai calificative superlative de la aleşii locali. Dumnealui a precizat faptul că asemenea sancţiune se poate aplica în momentul în care se constată neîndeplinirea obligaţiei legale de depunere a acestor declaraţii. Constatarea poate fi făcută direct de către angajaţii de la ANI sau la sesizări primite inclusiv din partea cetăţenilor. Structurile din cadrul Primăriei Curtea de Argeş nu au obligaţia de a reclama la ANI asemenea fapte - a mai precizat Radu Chirca. Să înţelegem oare că directorul Ioan Ghiţă are "pile" la alte structuri?... Nu de alta, dar în perioada în care a îndeplinit în paralel funcţia de director la SPGC şi pe cea de consilier local, de la alegerile locale din 2008 până în martie 2015, când a pierdut definitiv procesul cu ANI, s-a conformat disciplinat obligaţiei de a depune acele declaraţii! Acum însă se poate concluziona că se situează mai presus de lege. Oare o fi normal sau anormalitatea face parte integrantă din viaţa noastră de zi cu zi?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
