Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:48

Dan Manu promite grupuri sanitare în toate şcolile rurale, până în 2020!

Potrivit bilanţului de investiţii realizate în ultimii doi ani care a fost prezentat zilele trecute de către preşedintele C.J. Argeş, Dan Manu, s-au alocat nu mai puţin de 79 milioane de lei pentru achiziţionarea echipamentelor medicale de înaltă performanţă, printre care se numără şi un CT şi RMN. Acestea vor fi date în folosinţă în prima parte a lunii iulie. Investiţii importante s-au făcut şi în vederea extinderii şi reabilitării Spitalului Judeţean de Urgenţă, cărora le vor urma modernizarea şi extinderea corpului UPU şi Ambulatoriului, prin proiecte finanţate din fonduri europene. Dan Manu a precizat că, la acest capitol, este luat în vedere şi Spitalul de Pediatrie, unde vor fi extinse serviciile medicale şi se va moderniza spaţiul. Potrivit aceluiaşi bilanţ, începând din anu 2016, în judeţul Argeş au fost deschise 19 noi dispensare şi un centru de permanenţă (la Bârla), urmând ca încă două să fie plasate la Mărăcineni şi Rucăr. Preşedintele C.J. Argeş a dat asigurări că, până la finalul anului 2020, toate şcolile din mediile rurale vor dispune de grupuri sanitare în interior, iar în acest sens este alocată suma de 196 miliarde lei vechi. Totodată, se vor efectua şi canalizări, pentru care a fost alocat deja un buget în cuantum de 205 miliarde lei vechi. Până în prezent, au fost deja finalizate 27% din lucrări, însă Dan Manu şi-a exprimat speranţa ca, până la sfârşitul mandatului său, procentul să crească până la 70%.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It