Mitrofan mai aşteaptă un an majorarea de salariu!
În ultima conferinţă de presă a PNL Curtea de Argeş, Mădălin Marinescu a apreciat că anul acesta cheltuielile salariale de la bugetul municipal vor fi mai mari decât în cel precedent: "Este o temă falsă cea lansată de către primar când a spus că vor fi mai mici. Faptul că nu va mai fi plătit personalul din învăţământul preuniversitar local prin acest buget se traduce şi prin sume cu destinaţia respectivă care nu vor mai intra. În plus, anul trecut, presiunea majorării salariale a fost pe timp de 5 luni, după ce s-a aprobat acel proiect de hotărâre, pe care noi nu l-am votat, deoarece creşterile salariale nu s-au aplicat pe baza unor criterii de performanţă justificative. Acum va fi o presiune a cheltuielilor salriale pe tot anul şi personal consider că va fi mai mare de 68%, urcând spre 75%!"
Cristian Mitrofan, care în trecutul mandat a îndeplinit funcţia de viceprimar şi este ceva mai familiarizat cu mecanismele prin care se cheltuie banul public, a atras atenţia că s-au aprobat nişte majorări la taxele şi impozitele locale, care - fără îndoială - vor aduce nişte surplusuri la încasările ce vor intra în bugetul municipal. Dar n-a uitat să precizeze că instituţiile publice din cadrul administraţiei municipale au fost oarecum vitregite de soartă, deoarece n-au beneficiat de acele majorări aplicate la funcţionarii din primărie. Şi a exemplificat cu Muzeul Municipal şi cu Centrul de Cultură şi Arte - pe care-l conduce. "Fane (nota redacţiei - Dumitrache, de la Muzeu) este avantajat, pentru că după concursul pentru postul de manager, va avea un salariu majorat. Eu nu am deocamdată această şansă, trebuie să mai aştept până anul viitor!" - a remarcat cu oarecare tristeţe liderul local al liberalilor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
