Alimentarea cu apă şi canalizarea - priorităţi pentru Albeştii de Argeş
În această perioadă se lucrează intens la bazinul de colectare a apei din satul Pământeni - ne-a informat primarul Gabriel Popa. Concomitent se montează conductele de aducţiune la extinderile de reţea programate şi se pregăteşte preluarea serviciilor din domeniu de la S.C. AQUATERM S.A. Curtea de Argeş. "Investiţiile noastre în domeniul infrastructurii de apă totalizează în acest an 2 miliarde lei vechi de la bugetul local, la care se adaugă alte 2 miliarde primite de la Consiliul Judeţean Argeş pentru extinderea canalizării în satele Albeşti-Pământeni şi Albeşti-Ungureni şi conectarea la staţia de epurare din satul Dobroţu. Acolo dispunem şi de un bazin de colectare de 100 mc. Având în vedere complexitatea reţelelor noastre, ne-am decis să ne facem un serviciu propriu, pentru a putea interveni cu promptitudine unde situaţia o impune. Drept urmare, vom prelua de la AQUATERM gestionarea acestor servicii, mai ales după ce am descoperit anumite probleme legate de încasarea abonaţilor. La nivel de comună stăm destul de bine în ceea ce priveşte apa şi canalizare. Excepţie face satul Brăteşti, unde cele două puţuri forate încă nu oferă debitul suficient pentru acoperirea nevoilor abonaţilor. Am luat măsurile care se impuneau şi am identificat alte două posibile surse de alimentare suplimentare, prin care sperăm să rezolvăm definitiv şi această problemă", ne-a informat şeful administraţiei publice locale, Gabriel Popa.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
