Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:49

Ca şi cum n-ar fi fost de ajuns urşii "găinari", arefenii s-au confruntat şi cu furia apelor din viituri

Ploile din ultimele zile au provocat viituri care au condus la inundarea a patru case la Căpăţâneni. Intervenţia locală, dublată de aceea a Pompierilor Militari de la Curtea de Argeş, a scos apa, dar pagubele au rămas... Gospodarii afectaţi îşi pot recupera din ele numai dacă sunt asiguraţi. "Noi ne-am făcut datoria, dar parcă suntem blestemaţi... Urşii ne terorizează de luni de zile şi s-au obrăznicit ceva de necrezut: nu numai că lovesc aproape în fiecare noapte gospodăriile oamenilor făcând prăpăd prin câinii de pază şi prin animalele dintre care preferă porcii, acum când au urcat oile la munte, iar în lipsă se mulţumesc şi cu orătăniile de prin coteţe, dar nu se mai sfiesc să apară şi în centrul comunei. Acum câteva nopţi, sătenii care veneau de la schimbul II au întâlnit nişte urşi în faţa sediului Primăriei Arefu, care s-au retras când au văzut că vin maşinile. În ultimele zile, prin zona Valea cu Peşti au fost semnalaţi vreo 10 urşi... Am reclamat din nou la judeţ, atrăgând atenţia că există pericolul să fie atacaţi şi oamenii, dar n-aş putea spune în ce măsură se va rezolva ceva cât timp nu se schimbă legislaţia..." Primarul Stoican este îndreptăţit să se simtă dezamăgit că în vremurile pe care le trăim urşii "găinari" sunt mai protejaţi decât oamenii.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It