Cine va ţine lumânarea la căpătâiul AQUATERM-ului muribund?...
# Pe Gabriel Nastea nu pare să-l mănânce nasul ca să fie gropar
# Postul de manager nu mai pare să fie vânat de cineva
# "Salvează-ne, Costică!" - apel disperat către primarul Panţurescu
Mandatul de manager interimar al lui Gabriel Nastea expiră în aceste zile. Drept urmare, pentru ziua de luni, începând cu ora 15.00, a fost convocată A.G.A. de la S.C. AQUATERM în sala de consiliu de la parterul Primăriei Curtea de Argeş. Aleşii locali sunt şi membri ai A.G.A. şi unii dintre ei nici nu vor să audă de aşa ceva, pentru că se aşteaptă să fie puşi şi în faţa deciziei majorării tarifelor la apă şi canal, despre care s-a vorbit deja la ultima învestire interimară a lui Gabriel Nastea. Atunci s-a stabilit ca obiective pregătirea intrării în legalitate prin obţinerea licenţei de operare şi prin instalarea unui Consiliu de Administraţie. În plus, unii susţin că AQUATERM s-ar afla în moarte clinică datorită pierderilor financiare şi că majorările de tarife nu s-ar justifica atâta timp cât nu s-a îmbunătăţit cu ceva calitatea serviciilor oferite. Pe de altă parte, se pare că şi Gabriel Nastea s-a săturat să fie doar un paznic interimar, ce nu poate mişca mare lucru, dovadă fiind faptul că n-a făcut pic de lobby pentru a mai primi încă un mandat găunos. Ceea ce este de mirare este faptul că nu prea sunt amatori pentru funcţia de manager-gropar al AQUATERM-ului. Şi toate astea se petrec după ce a existat o şansă de asociere cu RAJA Constanţa încercată şi de fostul primar, Nicolae Diaconu. După preluarea mandatului, Constantin Panţurescu a încercat să rezolve problema tot pe aceeaşi cale. Numai că a fost blocat de încâlcitul ghem al intereselor de grup. Iar acum s-ar putea să fie prea târziu, căci nu este exclus să se fi pierdut trenul. Tip pragmatic, e greu de crezut că primarul se va arunca orbeşte într-o luptă pe care nu prea poate s-o câştige. Responsabilitatea principală aparţine în mare parte consilierilor locali care sunt - după cum spuneam - şi membri ai A.G.A. de la AQUATERM. Deci, şedinţa de luni se anunţă interesantă prin prisma soluţiilor de rezolvare a problemei pe care comunitatea le aşteaptă de la aleşii ei. În care - cel puţin deocamdată - nu vede nişte ciocli...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
