Părculeţ în centrul comunei Albeştii de Argeş
Edilii localităţii au schimbat în bine imaginea centrului. Prin investiţii inteligente, în cursul acestui an se va moderniza sediul primăriei, în care se va investi suma de 3,5 miliarde lei vechi de la bugetul local. Clădirea construită imediat după 1990 va căpăta o înfăţişare nouă, dobândind o personalitate mult mai complexă prin adăugarea unui etaj, care va creşte gradul de complexitate al serviciilor oferite. În imediata vecinătate se află şcoala gimnazială centrală, în care învaţă sute de elevi, pe schimburi, deoarece Albeştii de Argeş este o localitate care stă foarte bine la indicele demografic, având între 600 şi 700 locuitori cu vârste sub 16 ani - după cum ne mărturisea primarul Gabriel Popa. În faţa acestei şcoli a fost amenajat un vast spaţiu verde, adevărat părculeţ, care are ca puncte de atracţie monumentul închinat eroilor ce şi-au jertfit viaţa în războaiele neamului, străjuit de tunuri. Acesta a fost mobilat cu băncuţe pe care localnicii vor putea să se reculeagă sau să mediteze în tihnă la umbra copacilor peste câtva timp, adevărată oază de linişte şi pentru elevii şcolii, ce obţin performanţe frumoase la învăţătură, continuând tradiţiile moştenite de la părinţii sau de la bunicii lor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
