Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:49

Şedinţa A.G.A. de la AQUATERM - convocată, dar... amânată! Identificaţi principali vinovaţi, Şerban şi Păunescu au atras asupră-le fulgerele mâniei unor colegi

După cum v-am informat deja, consilierii locali Ion Şerban şi Ionel Păunescu, ambii de la PAM, refuzaseră să semneze convocatorul pentru şedinţa Adunării Generale a Acţionarilor de la S.C. AQUATERM S.A. care urma să se desfăşoare luni. Cei doi şi-au motivat poziţia adoptată prin faptul că simpla numire într-un nou mandat interimar a lui Gabriel Nastea nu rezolva problemele cu care se confruntă societatea. Nemulţumirile lor ţineau de lipsa unor informaţii privind situaţia financiară reală şi, nu în ultimul rând, de stadiul în care se aflau obiectivele fixate managerului în urmă cu trei luni de zile, la ultima învestire. Atunci i se ceruse să demareze formalităţile pentru intrarea în legalitate cu instalarea unui Consiliu de Administraţie, obţinerea licenţei de operare şi aplicarea unei strategii de redresare a societăţii prin reducerea cheltuielilor şi eficientizarea serviciilor oferite abonaţilor prin folosirea inteligentă a resurselor disponibile pentru modernizare prin retehnologizare. 

Gabriel Nastea era foarte supărat la finalul sfertului academic de aşteptare a venirii celor doi membri ai A.G.A. la şedinţă: "Au trecut azi pe la mine, le-am pus la dispoziţie documentele cerute şi am fost lăsat să sper că vor veni şi vor semna convocatorul aici. După cum se vede, acum nu-mi mai răspund nici la telefon!" Managerul Nastea omitea să spună dacă picase în propria-i capcană ori dacă fusese împins spre aşa ceva, deoarece se bazase pe convocatorul care trebuia să fie semnat de către toţi membrii A.G.A. pentru ca şedinţa să fie legală. Cei doi "rebeli" care au blocat-o au fost taxaţi dur de cei care i-au aşteptat la o şuetă cu cafea şi apă rece - îmbuteliată, nu de la chiuvetă! 

Colegul de partid, social-democratul Ştefan Dumitrache, i-a sugerat lui Nastea ca la finalul şedinţei ordinare de legislativ de a doua zi să prezinte din nou convocatorul la semnat, profitând şi de prezenţa absenţilor de luni. Aşa ar fi fost posibil să se desfăşoare A.G.A. de la AQUATERM cu o amânare de o zi. Varianta de rezervă - în viziunea sa - ar fi fost ca Gabriel Nastea să numească un interimar pentru o lună de zile, care să-i ţină locul. Şi chiar a nominalizat-o pe ing. Ionica Radu! Numai că aceasta era o rezolvare ilegală, deoarece Nastea nu era proprietarul S.C. AQUATERM, ci Consiliul Local, caz în care numirea interimarilor era apanajul A.G.A., deci al aleşilor locali, nu a altcuiva! 

Liberalul Mădălin Marinescu i-a dat soluţia legală a rezolvării: publicarea în presă a textului convocării şedinţei peste 30 zile, cu ordinea de zi şi cu toate cele necesare. De remarcat ar fi faptul că au lipsit toţi consilierii PAM - Ion Şerban, Ionel Păunescu şi Marius Deaconu - liberalii Doru Georgescu (plecat, se pare, în concediu) şi dr. Jean Chefani, dar şi Ana Maria Rovenţa şi profesoarele Maria Dicu şi Anca Răduţu-Babeţi. De mirare, dar tocmai Ştefan Dumitrache a adoptat o atitudine derutantă, fals misogină faţă de colegele din PSD: "Nea Diţă, colegele noastre au absentat şi nu este prima dată. Trebuie să luăm în calcul ca la viitoarele alegeri să nu le mai dăm atâtea locuri eligibile pe listă!" Loredana Stancu a sărit ca arsă: "Şi eu, Fane?!?..." Dar, ca un bun şi iubitor părinte, Dumitrache a liniştit-o: "Tu n-ai treabă, Lory, întâi pentru că eşti prezentă aici şi acum şi apoi pentru că faci parte din Organizaţia de Tineret!" Remarcabilă a fost atitudinea adoptată de către consilierul local Gheorghe Andreescu. Dumnealui nu l-a "tras de urechi" pe "războinicul templier" Fane Dumitrache nici pentru apelativul "nea" şi nici pentru nuca dată-n perete cu umbra de misoginism scăpată de sub control ori aruncată aşa, în glumă, ca să mai destindă atmosfera. Educaţia sa militară nu-i permite devieri spre machiavelâcuri politiceşti de sorginte bizantină, cu tot ceea ce presupun ele sau înjunghierea pe la spate a celor ce nu erau de faţă. Ca un înţelept, s-a mulţumit să vegheze, poate regretând absenţa lui Şerban, care se pare că-l inspiră şi s-a retras în spatele unei impenetrabile tăceri. Consilierul local Gheorghe Andreescu poate fi bănuit că are experienţa necesară pentru a şti că "apa trece, pietrele rămân" şi numai necugetarea tinereţii îi poate face pe unii să se lase purtaţi de val sub steagul monarhiei într-o ţară care este republică...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It