Modificare de taxe locale la Valea Iaşului
Consilierii locali au aprobat în unanimitate proiectul de hotărâre propus de către primarul Nicolae Barbu, de majorare a unor taxe locale. Fundamentarea acestuia, care făcea trimitere la creşterea galopantă a preţului la carburanţi şi, pe cale de consecinţă, la utilităţi, precum şi a costurilor cu piesele de schimb pentru utilaje, a fost cea care i-a convins pe aleşi să-l voteze. În plus, şeful administraţiei publice locale le-a amintit aleşilor locali că UAT Valea Iaşului are încheiat contract anual pentru servicii de specialitate cu Pompierii de la SVSU Domneşti. Valoarea acestuia este de 12.000 lei, iar în ultimii 3 ani nu s-a mai achitat, astfel că datoria care s-a strâns a ajuns la suma de 36.000 lei şi trebuie stinsă. Totodată, toţi au luat în calcul şi faptul că prin eforturile depuse de edili, în comună a apărut concurenţa pe serviciile de televiziune prin cablu şi internet, care a avut ca efect imediat o scădere a costurilor acestora cu circa 40 lei lunar de abonat. Astfel, taxa de branşare la reţeaua de apă se va dubla, ajungând la 200 lei, iar cele pentru închirierea buldoexcavatorului, respectiv a tractorului, vor creşte: în primul caz de la 120 lei/oră la 150 lei/oră, iar în al doilea, de la 80 la 120 lei/oră. Aprobarea noilor taxe le anulează pe cele anterioare din domeniile vizate - se precizează clar în documentele aprobate.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
