Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:48

Dialog dur între Şerban şi Dumitrache: "Fane, vă fac plângere penală la toţi!"

Disputa aspră dintre cei doi a fost ca o încălzire a combatanţilor înainte de a intra în ringul dezbaterilor pe proiectele de hotărâre înscrise marţi pe ordinea de zi. Supărarea lui Ion Şerban fusese stârnită de modul în care fusese redactat procesul verbal al şedinţei de îndată, convocată de către primarul Constantin Panţurescu în data de 11 iunie: "Fane, vă fac plângere penală la toţi, pentru că nu este adevărat ceea ce s-a scris acolo! Vă cer să scrieţi că am intrat în sală cu secretarul primăriei şi nu că am absentat". "De ce să-mi faci mie plângere penală, căci n-am semnat..." Gheorghe Andreescu i-a venit în ajutor preşedintelui de şedinţă, care îi este coleg în PSD: "În procesul verbal s-a scris realitatea!" Ion Şerban n-a renunţat: "Şedinţa a început mai devreme, eu am ajuns cu 5 minute înainte de ora anunţată şi am constatat că mi s-a luat dreptul de vot. Dar a mai scrie şi că am absentat, e neadevărat şi prea mult! Asta ca să nu mai spun că şedinţa nu trebuia validată, pentru că lipsea secretarul, care a intrat în sală cu mine, după ce se votaseră proiectele de hotărâre..." Ştefan Dumitrache a replicat prompt: "Păi, ce, a fost prima oară când a lipsit secretarul?... Eu ştiu cel puţin cinci sau şase cazuri!" Şerban, care are ca şi primarul Panţurescu cea mai mare vechime, fiind prezent în legislativ fără întrerupere din anul 2000, se poate mândri cu o prezenţă remarcabilă la şedinţe şi şi-a rezervat dreptul la concluzii: "Dacă tu ştii asta, înseamnă că eu am lipsit!"

După un scurt dialog între cei doi, s-a putut constata că la aprobarea proceselor verbale încheiate în şedinţele anterioare n-au mai fost discuţii şi votul a fost unanim. Concluzia logică este aceea că Ion Şerban a primit satisfacţie în privinţa modificării solicitate în procesul verbal, astfel că nu s-a mai pus în discuţie avertismentul sau ameninţarea cu plângere penală de la început. Dacă este aşa, Ştefan Dumitrache a reacţionat corect, nu ca în timpul disputei cu colegul, când se cam lăsase dus de val, uitând că nu era de dorit un scandal care ar fi deranjat foarte tare şi pe prea mulţi...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It