Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 07:49

Valea Iaşului: în premieră, Niţă a fost ales preşedinte de şedinţă!

Pe ordinea de zi a şedinţei ordinare a legislativului local din luna iunie a figurat la poziţia 3 a ordinii de zi un proiect întocmit de viceprimarul Cristian Enescu care viza alegerea unui preşedinte de şedinţă pentru un mandat de 3 luni de zile, potrivit Regulamentului de Organizare şi Funcţionare al Consiliului Local Valea Iaşului. După cum se ştie, în această localitate există cutuma ca toţi aleşii locali să treacă pe la conducerea şedinţelor. Liberalul Cristian Enescu, iniţiatorul proiectului, l-a propus pe social-democratul Gheorghe Niţă, care de această dată a acceptat şi a fost votat în unanimitate de către colegi pentru un mandat de conducere în lunile iulie, august şi septembrie. De reţinut ar fi faptul că numele său a fost propus pentru a doua oară în acest an pentru onoranta funcţie. Prima dată, Niţă a invocat faptul că nu avea experienţa necesară pentru a conduce şedinţa în care avea să fie votat cel mai important proiect de hotărâre din anul 2018, şi anume cel al bugetului local. Atunci el l-a propus pe colegul din opoziţie, Constantin Ştefănescu (ALDE), ales local cu vechime, ca şi primarul Nicolae Barbu. S-a dovedit că la ora respectivă Gheorghe Niţă a fost deosebit de inspirat, deoarece mandatul lui Ştefănescu n-a fost nici pe departe unul uşor, având în vedere provocările la care a trebuit să facă faţă până la adoptarea bugetului pe anul 2018. Din spirit de corectitudine trebuie reţinut faptul că Niţă şi-a avertizat colegii că în această periodă vrea să meargă la mare cu familia, dar n-a mai avut vreo obiecţie atunci când primarul Barbu i-a informat pe aleşii locali că şedinţa ordinară din luna iulie se va desfăşura în jurul datei de 10, iar cea din luna august, în data de 30.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It