Viiturile au făcut prăpăd la Bocănita: au fost distruse drumuri şi gospodării, iar pagubele sunt estimate la circa 15 miliarde lei vechi!
În seara zilei de 26 iunie, primarul Nicolae Langer urmărea cu inima strânsă norii negri care se adunau deasupra comunei Sălătrucu. Îngrijorarea sa era generată de avertizarea meteorologică primită, care evidenţia riscurile unor căderi masive de precipitaţii, ce veneau după ce recent localitatea de pe Valea Topologului fusese timp de două zile ţinta furiei dezlănţuite a forţelor naturii. "Cele mai mari distrugeri s-au înregistrat în zona cătunului Bocănita. Acolo, cu ani în urmă, pădurea a fost pur şi simplu rasă de pe faţa pământului şi vegetaţia n-a apucat să crească destul pentru a oferi protecţia pe care o asigurau copacii căzuţi pradă defrişării. Viiturile apărute în urma ruperilor de nori care au prăvălit peste împrejurimi imense cantităţi de apă au făcut prăpăd în calea lor: drumurile de pământ au fost rupte, iar cantităţi uriaşe de mâl, resturi vegetale şi nu numai au acoperit curţile oamenilor. Am convocat Comisia Locală de Dezastre, am întocmit rapoartele legale de constatare şi am trimis documentaţia la judeţ. Drept urmare, ISU Argeş şi-a trimis reprezentanţii la faţa locului şi s-au făcut constatările de rigoare. Acum noi încercăm să ne descurcăm cu mijloacele de care dispunem pe local pentru a readuce cât de cât starea de normalitate în viaţa oamenilor, aşteptând cu încredere sprijinul judeţului".
Tot de la primarul Langer am aflat că la nivel de comună au fost afectate cam 15 km de drumuri, că există destule rupturi în căile rutiere care nu sunt încă asfaltate şi că pagubele ar putea să depăşească 15 miliarde lei vechi, sumă de care bugetul local nu dispune. În aceste condiţii, toate speranţele se leagă de ajutorul solicitat Consiliului Judeţean Argeş. Azi dimineaţă începuse din nou să plouă, dar - din fericire - nu torenţial...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
