Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 08:53

Colectări bune, la Albeştii de Argeş

Şi anul acesta, locuitorii comunei de pe DN 7C, comunicaţia dintre Curtea de Argeş şi Barajul Vidraru, au dat dovadă de modul în care ştiu să-şi gospodărească resursele financiare. Primarul Gabriel Popa chiar a ţinut să le mulţumească pentru disciplina financiară aplicată atunci când mai mulţi cetăţeni decât în anii anteriori şi-au achitat obligaţiile la bugetul local înainte de încheierea primului trimestru. Aceasta le-a adus bonificaţii de 10%, dar în acelaşi timp a ajutat şi administraţia comunală să-şi îndeplinească programul de investiţii stabilit pentru anul în curs.

Tot în categoria colectărilor s-au înscris şi cele pentru taxele percepute pentru strângerea şi transportului gunoiului menajer şi nu numai. Singura supărare este iscată de lipsa de educaţie de care dau dovadă unii dintre locuitori, care aruncă sau depozitează necontrolat resturile prin cele mai neaşteptate locuri. În aceste condiţii, va fi destul de grea implementarea obişnuinţei unei colectări selective a gunoiului. "În ultimul timp am organizat mai multe acţiuni de igienizare a izlazului din Albeşti-Ungureni, precum şi a zonelor riverane cu Dumireştii, însă ele se cer continuate. Şi când spun asta vizez nu numai acţiunile de igienizare, ci şi de responsabilizare a populaţiei, care trebuie să înţeleagă cât de importantă este păstrarea uni mediu sănătos pentru sănătatea întregii comunităţi", a încheiat primarul albeştean.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It