Marşul Centenarului, de la Alba Iulia la Chişinău
Astăzi s-a dat startul Marşului Centenar, de la Alba Iulia la Chişinău. Evenimentul a debutat cu aprinderea de către reprezentanţi din 1.000 de localităţi ale României şi Republicii Moldova a unei Flăcări a Unirii, la ora 20.00, în faţa Catedralei Ortodoxe. Participanţii vor parcurge pe jos 1.300 de kilometri. În Marşul Centenarului, oameni de toate vârstele şi toate categoriile socio-profesionale din cele două state vor străbate succesiv 11 etape a câte 5 zile şi vor înmâna, sub forma unei ştafete, Flacăra Unirii. Prima etapă a manifestaţiei este dispusă pe traseul Alba Iulia-Teiuş-Unirea-Turda-Cluj-Napoca-Căianu Mic, în perioada 1-5 iulie. "Îi invităm pe toţi cei care cred că 2018 trebuie să fie un an al unităţii, al unui proiect de ţară mobilizator, al unui avânt decisiv în direcţia Unirii României cu Republica Moldova, să ia parte la cel puţin o etapă din Marşul Centenarului. Vom traversa Carpaţii şi Prutul vestind apropierea Reunirii", a declarat George Simion, preşedintele Acţiunii 2012. Una dintre etape va fi Curtea de Argeş - Câmpulung Muscel. Cei care doresc să participe la manifestaţie îşi pot alege una dintre etapele de aici: http://www.unire2018.ro/detalii_marsul_centenarului şi îl pot contacta pentru înscrieri pe Nicolae Capcelea, tel. 0752421442, adresă e-mail - nicucapcelea@gmail.com.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
