Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 08:56

Primarii argeşeni Baciu şi Barbu, la Alba Iulia, unde s-a dat startul Marşului Centenarului!

Doi inimoşi primari patrioţi din Argeş au fost prezenţi duminică în Oraşul Marii Uniri. Este vorba despre Virgil Baciu, de la Corbi, care a plecat la drum cu soţia, Maria şi cu familia consilierului local Vasile Grigoroiu şi de Nicolae Barbu, de la Valea Iaşului, care a fost însoţit de consăteanul Ionuţ Hodoş. Cei doi şefi de administraţii publice, care au semnat documente de înfrăţire cu comune din Republica Moldova, nu puteau să lipsească de la startul marşului care a pornit în data de 1 iulie din Alba Iulia spre Chişinău. Participanţii, oameni de toate vârstele şi categoriile socio-profesionale care trăiesc nostalgia adunării românilor între graniţele patriei-mame, urmează să parcurgă pe jos 1.300 km în 11 etape succesive de ştafetă de câte 5 zile. Prima etapă a fost programată în perioada 1-5 iulie pe traseul Alba Iulia-Teiuş-Unirea-Turda-Cluj-Căianul Mic. În zona noastră vor ajunge în 22 iulie, după etapa Sibiu-Rm. Vâlcea-Curtea de Argeş, după care va urma, între 22 şi 27 iulie, etapa Curtea de Argeş-Câmpulung-Târgovişte. Ideea a prins atât de bine încât mulţi compatrioţi de pe traseu şi-au exprimat intenţia comună de a parcurge măcar o etapă zilnică de circa 30 km. Sunt însă şi mulţi dintre cei ce sunt decişi să facă întregul traseu de la Alba Iulia la Chişinău. "La Alba Iulia am întâlnit mai mulţi argeşeni de-ai noştri, cum ar fi secretara primăriei de la Ţiţeşti, omologul de la Rucăr, nişte tineri de la Rucăr şi de la Albeştii de Muscel, precum şi o fată inimoasă de la Domneşti, care strânge semnături de susţinere pentru unire. Am identificat, de asemenea, vreo 15 primari care aveau eşarfele la ei... Ceea ce m-a impresionat cel mai mult a fost prezenţa a doi veterani din războiul din 1992, desfăşurat când Transnistria s-a rupt de trupul Republicii Moldova, care au venit de la Chişinău cu bicicletele pentru a participa la marş alături de zecile de compatrioţi. Sentimentul de solidaritate resimţit acolo a fost de-a dreptul reconfortant pentru noi toţi!", ne-a declarat primarul Barbu.

Virgil Baciu, pe care l-am urmărit pe internet înveşmântat în mândrul strai popular din Corbi, a fost aşa cum îl ştiam, extrem de voluntar şi entuziast, fapt dovedit de modul în care agita un drapel tricolor şi de patosul cu care se integra în corurile care intonau cântece patriotice sau strigau lozinci mobilizatoare. "Am luat acel drapel şi am făcut un apel la moblizarea celor prezenţi într-un moment în care aveam sentimentul că lucrurile lâncezeau. Oamenii au reacţionat aşa cum era de aşteptat, la modul cel mai patriotic cu putinţă", a spus primarul Baciu, care ne-a asigurat că-i va prelua pe participanţii la marş după ce vor ajunge la Curtea de Argeş. "Toţi cei ce simt şi vor să demonstreze că sunt buni români nu pot lipsi de la o astfel de manifestare!", a concluzionat Virgil Baciu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It