Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 08:56

Sărbătorirea Zilei comunei Sălătrucu - simbol al permanenţei unei comunităţi cu rădăcini seculare

Evenimentul din acest an s-a desfăşurat conform programării, în prima duminică din luna lui Cuptor. A fost ca un semn al seriozităţii de care dau dovadă edilii din localitatea condusă din anul 2004 de către primarul Nicolae Langer. Şi asta deoarece meleagurile din nordul Văii Topologului au fost lovite crunt recent de viiturile care i-au provocat pagube uriaşe. Ploile ce s-au abătut asupra lor la cumpăna dintre lunile iunie şi iulie au făcut să crească uluitor debitul râului, astfel că apele au făcut din nou prăpăd în calea lor. Copaci dezrădăcinaţi, resturi de tot felul smulse de prin gospodăriile oamenilor şi nu numai, s-au năpustit spre zona cea mai afectată în ultimul timp, Bocănita, şi au provocat noi supărări localnicilor. Aceştia s-au dovedit la fel de tari ca şi înaintaşii lor, care au rezistat vicisitudinilor de orice fel al vremurilor încă din perioada feudală, când boierii alegeau ca urmaş al voievodului primei uniri, Mihai Viteazul, pe Radu Şerban, al cărui nume îl poartă acum cu mândrie şcoala gimnazială din centrul comunei. Şi au continuat în timpul celor două războaie mondiale şi apoi după, atunci când în zona Clocotici acţiona grupul de rezistenţă antibolşevică pe care-l conducea avocatul Dumitru Apostol. După cum se vede, nici prezentul nu este scutit de grele încercări. Duminică, în jurul orelor prânzului, la Căminul Cultural din Sălătrucu, în cadrul unei ceremonii sobre, s-a marcat ziua localităţii printr-un program concentrat, în cadrul căruia s-au acordat 10 diplome, premii simbolice, pentru două familii care au depăşit 50 ani de convieţuire demnă, exemplară pentru generaţiile mai tinere - Maria şi Ion Tache şi Maria şi Gheorghe Olteanu - respectiv pentru opt persoane care au împlinit vârsta de 83 ani, după cum urmează: Maria Grigorescu, Ecaterina Niţulescu, Maria Pătulea, Elena Ţuţulan, Dumitru Ţuţulan, Rubina Ursa, Gheorghiţa Feţeanu şi Veronica Safta. "Viaţa merge înainte şi datoria noastră este să nu ne lăsăm doborâţi de greutăţi. Am acţionat pentru rezolvarea problemelor create de ultimele inundaţii conform prevederilor legale şi-i vom sprijini pe sinistraţi pentru a reveni la normalitatea vieţii. Sărbătorirea zilei comunei s-a desfăşurat aşa cum a fost programată, ca un semn de seriozitate şi continuitate, pentru că noi am fost şi-om fi aici cât va ţine lumea şi pământul!", ne-a declarat primarul Langer. Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Ion Mînzînă, a fost oaspete de onoare împreună cu consilierii judeţeni Radu Dumitrache, Vasile Negoescu şi Marius Nicolaescu şi a înmânat tradiţionala plachetă, însoţită de urarea "La Mulţi Ani, Sălătrucu!"

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It