Flacăra Centenarului s-a aprins la Galeş
Evenimentul s-a desfăşurat duminică, după ora 13.30, în faţa muzeului satului, în imediata apropiere a monumentului închinat memoriei eroilor care s-au jertfit pentru apărarea gliei străbune începând de la Războiul pentru Independenţă (1877-1878) şi până în prezent. Autorităţile locale, în frunte cu primarul Evlampie Alecu şi viceprimarul Ion Stan, au fost gazde primitoare pentru oficialităţile judeţene - prefectul Emilian Dragnea, subprefectul Adrian Bughiu, preşedintele Consiliului Judeţean, dr. Dan Manu, vicepreşedinţii acestui for - Simona Brătulescu şi Ion Mînzînă - senatorul Şerban Valeca, preşedintele PSD Argeş - dar şi consilieri judeţeni şi şefi de deconcentrate. N-au lipsit primari din localităţi argeşene - Constantin Oancea (Muşăteşti), Ion Cojocaru (Nucşoara), Remo Mateescu (Corbeni), Aurel Bălăşoiu (Rociu), viceprimarul Gabriel Jubleanu (Curtea de Argeş) - dar şi din judeţele Vâlcea şi Sibiu precum Vaideeni, Jina sau Sadu. Au fost prezenţi, de asemenea, directorul Spitalului de Recuperare Brădet, ec. Constantin Voicu, şeful Ocolului Silvic Muşăteşti, Radu Dumitrache şi numeroşi săteni, între care s-au regăsit urmaşii eroilor căzuţi pe fronturile de luptă, ale căror nume sunt săpate în piatra monumentului. S-au rostit discursuri patriotice, în care s-a subliniat importanţa actului istoric al Marii Uniri şi s-a aprins Flacăra Centenarului. Momente emoţionante, pe muzică adecvată, au fost cele în care s-au distribuit 65 diplome conferite urmaşilor eroilor din Brăduleţ, ce şi-au câştigat dreptul la veşnică recunoştinţă pentru jertfele lor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
