"Hora" din Albeştii Argeşului duce folclorul românesc la otomani
La un an de la trecerea la cele veşnice a celui care a fost ctitorul acestui ansamblu, maestrul coregraf Stelian Ilie, membrii săi duc mai departe moştenirea din bătrâni, materializată în portul, cântecul şi dansul popular. Totul a fost posibil pe de o parte graţie preluării ştafetei de către soţia regretatului dispărut, Janeta Ilie şi a fiicei sale, Oana Cîrstoveanu şi, pe de alta, susţinerii de care s-au bucurat din partea administraţiei publice locale conduse de către primarul Gabriel Popa. Vineri, în prima din cele trei seri dedicate ediţiei din acest an a Festivalului Caşcavalului de Brăduleţ, Ansamblul "Hora" a urcat pe scena de la Galeş şi i-a încântat pe spectatori cu acurateţea interpretării, pentru care organizatorii au acordat Oanei Cîrstoveanu o diplomă pentru talentaţii artişti pe care-i conduce alături de mama sa. Atunci, unul dintre prezentatori, rapsodul popular Graţian Bădescu, bun prieten cu cel care a fost Stelian Ilie, anunţa plecarea ansamblului în Turcia, la un festival internaţional.
Aceasta s-a produs ieri dimineaţă, după cum ne-a confirmat Janeta Ilie: "Ne îndreptăm spre Eskişehir, localitate din zona Konya, unde vom participa la un festival internaţional, la care şi-au anunţat participarea reprezentanţi din 12 ţări. Deplasăm în Turcia un grup de 30 copii cu vârste cuprinse între 9 şi 13 ani, însoţiţi de 7 adulţi şi avem misiunea de a reprezenta folclorul românesc. Ne vom strădui s-o facem cât putem noi de bine, conştientizând faptul că ne-am asumat o misiune de onoare, câtă vreme suntem singurul ansamblu invitat din România. Pe această cale ţinem să mulţumim şi administraţiei publice locale din Albeşti, care ne-a asigurat acoperirea costurilor prilejuite de transportul la acest festival. Primarul Gabriel Popa a fost mereu un susţinător al păstrării şi îmbogăţirii patrimoniului cultural tradiţional al localităţii, din care ansamblul nostru face parte integrantă". Aşteptăm cu interes veşti bune legate de evoluţiile ambasadorilor noştri culturali pe scenele turceşti - micii artişti de la Ansamblul "Hora" din Albeştii de Argeş - cărora le-am urat să se întoarcă acasă sănătoşi şi cu misiunea asumată îndeplinită.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
