Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 08:54

Festivalul Caşcavalului va continua şi după 2019!

Asigurarea ne-a fost dată de către primarul Evlampie Alecu şi a fost menită să potolească temerile celor care anticipau că după încheierea perioadei de sustenabilitate impusă de Programul "Regio", pe baza căruia a fost lansat evenimentul, autorităţile locale vor încheia povestea frumoasă începută în 2011. "Nici nu se pune problema să încheiem seria acestor evenimente itinerante după ediţia de anul viitor! Vom continua, dar sub altă formă, deoarece festivalul dedicat acestui brand local, care este pe punctul de a deveni naţional, s-a dovedit a fi profitabil pentru comunitate sub toate aspectele. Lumea a aflat despre comuna Brăduleţ şi despre comorile din lada de zestre moştenite de la înaintaşi. Miile de vizitatori din aceşti ani au fost încântaţi de ceea ce au descoperit aici şi unii chiar şi-au cumpărat terenuri şi au durat proprietăţi, fiind adoptaţi de către comunitatea locală. Sperăm ca oamenii de afaceri serioşi să vină în număr cât mai mare pentru a investi la noi, pe Valea Vâlsanului, şi în anii care urmează. Ne-am bucurat de prezenţe din ce în ce mai numeroase la festival, dar mai ales de faptul că produsele tradiţionale sănătoase încep să-şi facă o piaţă serioasă. Sunt încredinţat că am asentimentul locuitorilor, care - ca şi aleşii locali - îşi doresc să continuăm. Am toată încrederea în înţelepciunea dumnealor, şi mă refer la viceprimarul Ion Stan, dar şi la consilierii locali Gheorghe Maria, Crinuţa Elena Guinea, Gheorghe Gavrilă, Florin Iordache, Constantin Tron, Vasile Enache, Grigoraş Bănică, Constantin Rădulescu, Gheorghe Floarea şi Dana Bădoi", a declarat primarul Evlampie Alecu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It