La Băiculeşti se aşteaptă bani pentru cadastrarea izlazului
Primarul Niculaie Dragnea n-a fost supărat pentru faptul că n-a primit bani de la Consiliul Judeţean la sfârşitul lunii trecute. "După cum aţi observat, probabil, pe primul loc au fost localităţile care aveau arierate. Băiculeştiul nu era pe lista urgenţelor din acest domeniu şi, în mod logic, n-avea cum primi bani cu asemenea destinaţie. Asta nu înseamnă că nu avem şi noi nevoile noastre. Am depus solicitare pentru suma necesară execuţiei cadastrului izlazului, deoarece intenţionăm ca anul viitor, când vom avea intabularea făcută, să scoatem aceste suprefaţe de păşunat la concesionare, în condiţiile legii. Astfel ne-am putea asigura o sursă de venit suplimentară la bugetul local, care - cu siguranţă - ne-ar ajuta în aplicarea programelor de administraţie, inclusiv în cele de dezvoltare locală. Speranţele noastre se leagă de viitoarea rectificare bugetară la nivelul Consiliului Judeţean Argeş, iar suma vizată este de 200.000 lei. Dacă o vom primi, va fi foarte bine, dacă nu, vom aştepta cu răbdare să ne vină rândul", a concluzionat şeful administraţiei publice locale de la Băiculeşti. Primarul Dragnea a dovedit în anii de când se află la "cârma" localităţii că este un tip prudent, care nu se întinde mai mult decât îi este plapuma - cum se spune. "Eu nu-mi permit să angajez lucrări nebugetate!" - este leit-motivul declaraţiilor sale pe această temă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
