La Şuici, sub semnul continuităţii în execuţia proiectelor demarate
Noul şef al administraţiei publice locale, viceprimarul ales în luna iunie pentru a prelua prerogativele de primar, Constantin Şerban, n-a glumit când şi-a stabilit ca primă prioritate continuarea proiectelor lansate de către primarul Constantin Iatagan. Acesta, după cum se ştie, şi-a pierdut funcţia după o sentinţă a Î.C.C.J., pronunţată pentru un litigiu legat de fondurile APIA. Cei doi au colaborat foarte bine de mai mulţi ani şi, spre sfârşitul săptămânii trecute, i-am găsit angrenaţi într-o discuţie purtată în sala de consiliu din sediul administraţiei publice locale. Aceasta se lega în primul rând de priorităţile zilei, create de afectarea unor drumuri de ploile din ultimul timp, mai ales că printre ele se regăsea şi execuţia unui proiect de modernizare a drumurilor comunale şi vicinale din satele Şuici şi Rudeni. Totodată, se lucra la modernizarea clădirii în care a funcţionat cândva şcoala în satul Ianculeşti, care se doreşte a deveni una multifuncţională, care să răspundă atât organizării unor evenimente locale precum nunţile sau botezurile, dar şi altor nevoi ale locuitorilor. Cu acest prilej am aflat că anul acesta, orice s-ar întâmpla, administraţia publică locală se va muta în noul sediu, chiar dacă nu vor fi gata toate lucrările de amenajare pe verticală - curtea, parcarea, garajele, împrejmuirea etc. "Ceea ce va rămâne, vom mai face şi pe parcurs. Actualul sediu al primăriei va primi altă destinaţie, despre care vom vorbi la timpul potrivit", ne-au declarat reprezentanţii conducerii executivului.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
