Ansamblul HORA a făcut furori în Turcia!
# Organizatorii îi aşteaptă oricând să revină pe solii culturali din Albeştii de Argeş
Ambasadorii portului, cântecului şi dansului popular românesc, membrii Ansamblului HORA, au reprezentat ţara noastră la Festivalul Folcloric Internaţional desfăşurat în perioada 5-10 iulie la Aksehir, în regiunea Konya, din Turcia. După cum v-am informat anterior, din comuna argeşeană au plecat în străinătate 30 copii, membri ai ansamblului şi 7 adulţi, în frunte cu Janeta Ilie şi Ionela Cîrstoveanu, soţia, respectiv fiica regretatului coregraf Stelian Ilie. Cele două femei inimoase şi-au asumat sarcina de a duce mai departe munca celui plecat dintre noi într-o lume mai bună şi de a-i cinsti astfel memoria. "Am ajuns acolo în seara zilei de 4 iulie şi am fost cazaţi în condiţii foarte bune, la un hotel în care se găseau sute de participanţi, căci au fost nu mai puţin de 10 ansambluri din ţări precum Azerbaidjan, Bosnia, Georgia, Indonezia, Iordania, Mexic, Suedia, România şi, bineînţeles, Turcia - din cele pe care mi le amintesc eu acum... A fost o ambianţă excepţională, am beneficiat de un public extrem de receptiv la toate spectacolele şi ne-am simţit ca acasă. De altfel, nu eram pentru prima dată acolo, practic reveneam, după ce fusesem în 2015, cu Stelică. Ne cunoşteam cu organizatorii, care s-au declarat încântaţi să constate că ansamblul nostru nu s-a desfiinţat, iar faptul că ne-au spus că ne vor aştepta oricând cu braţele deschise, s-a constituit într-un adevărat certificat de garanţie, ca să nu zic premiu. Tot din partea lor am avut surpriza ca duminica trecută să petrecem la restaurant o zi turcească, în care am beneficiat de bogata bucătărie cu specific tradiţional, de muzică, dans şi petrecere, în care toţi ne-am simţit bine, depăşind barierele de limbă şi cultură. Ne bucurăm că am ajuns cu bine acasă şi duminică vom căuta să bucurăm sufletele participanţilor la <<Comori din Lada de Zestre>>, de la Albeşti", ne-a declarat azi Janeta Ilie.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
