Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
miercuri 24 iunie 2026 08:53

Ne mai pregătim de autostradă???...

Potrivit Ministerului Transporturilor, documentaţia tehnică pentru secţiunile 2, 3 şi 4 ale Autostrăzii Piteşti-Sibiu se află în faza completărilor, în conformitate cu solicitările consultanţilor europeni de la Jaspers. Prin urmare, deşi se anunţase că până maxim în vara acestui an avea să se realizeze Acordul de Mediu, se estimează că va mai dura până la sfârşitul acestui an ca să fie elaborat şi acest document imperios necesar demarării proiectului. "Au fost prezentate traseul şi stadiul pregătirii proiectului şi au fost abordate aspecte privind finanţarea şi implementarea acestuia. Ministrul Lucian Şova a cerut o decizie rapidă pentru stabilirea strategiei de implementare a proiectului Autostrăzii Piteşti-Sibiu (…) Pentru urgentarea proiectului, ministrul a propus o întâlnire, săptămâna viitoare, cu experţii Jaspers şi cu cei români pentru clarificarea aspectelor geotehnice ale proiectului", au precizat reprezentanţii ministerului. Aşadar, până atunci, chiar dacă vor fi desemnaţi câştigătorii pentru construcţia secţiunilor 1 şi 5, contractele nu vor putea fi semnate, astfel că nici secţiunile 2, 3 şi 4 nu vor putea fi scoase la licitaţie. Iar C.N.A.I.R. a precizat că proiectul nu poate continua fără Acordul de Mediu, care este necesar pentru emiterea Autorizaţiei de Construire, deşi îşi doreşte să urgenteze anumite etape. Cu toate acestea, dacă nu vor fi urmate toate procedurile standard, există riscul ca proiectul să se blocheze şi să ne luăm adio de la mult visata autostradă!... Ministerul Transporturilor a transmis că valoarea totală a investiţiei în Autostrada Piteşti-Sibiu este de 3,34 miliarde de euro. Anul trecut, în luna iulie, C.N.A.I.R. a scos la licitaţie secţiunile 1 şi 5 din această autostradă, iar în octombrie se primeau deja 9 oferte pentru secţiunea Sibiu-Boiţa şi alte 8 pentru secţiunea Curtea de Argeş-Piteşti. Reamintim că Autostrada Piteşti-Sibiu traversează teritoriul a trei judeţe - Argeş, Vâlcea şi Sibiu - şi este împărţit în cinci secţiuni, respectiv: Sibiu-Boiţa, Boiţa-Cornetu, Cornetu-Tigveni, Tigveni-Curtea de Argeş şi Curtea de Argeş-Piteşti. Totodată, ea constituie o parte importantă a Coridorului 4 Pan-European, care traversează ţara de la vest la est.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It